Archiv rubriky: Rodina & Vztahy

Jak vidí svět optimista a jak pesimista? Kam patříte vy?

Je pro vás sklenice poloplná nebo poloprázdná? Právě na příkladu se sklenicí se pozná, jak přemýšlíte: jestli jako optimista nebo pesimista. Pro pesimistu už je sklenice skoro prázdná, zatímco optimista jásá nad tím, že ještě polovina tekutiny stále zbývá.

Optimista bývá často celkem pejorativně nazván sluníčkářem, pesimista je škarohlíd. Komu se ale žije lépe? Tomu kdo nic dobrého nečeká, nebo tomu, kdo věří ve všeobecné dobro a dobré konce (a často může být zklamán)? A kam patříte vy – mezi optimisty nebo mezi pesimisty?

Pesimista vs. optimista

Každý vnímáme život, svět kolem nás po svém. Někdo je plný obav z budoucnosti, jiného naplňuje víra ve šťastné zítřky. Je v pořádku, že jsme odlišní. Víra a obavy nás (v jisté míře) provází každého z nás. Pokud ale nastane extrém, s pesimistou i s optimistou se žije dost obtížně.

Pesimista

Neustále si na všechno stěžuje, děsí lidi kolem sebe předpovídáním katastrof, sráží každý náznak úspěchu, kazí náladu a ubírá energii. Ve všem vidí problém, všechno odmítá jako marné a zbytečné. Žít vedle zarytého pesimisty se dá jen s největším sebezapřením. Obvykle to vydrží jen podobně smýšlející jedinec. 

Pesimismus se dá ještě rozdělit na dva odlišné druhy. Jsou pesimisté zahleděni jen do sebe, vidí se neschopné a nešikovné, všechny problémy si způsobují sami. Druhý druh pesimismu vychází z toho, že za všechno můžou ti druzí. Oni jsou jen obětí intrik, smolaři, kterým všichni škodí. 

Optimista

Asi vás napadne, že s optimistou je svět mnohem lepší. Dá se říct. Je plný naděje a odhodlání, neúspěch považuje jen za další krůček k úspěchu. Na všem si najde něco dobrého. Je usměvavý a bezstarostný a v každém problému vidí výzvu k akci. Je plný energie a rozdává ji všem kolem sebe. Člověk s vírou a nadějí v lepší budoucnost je opravdu mnohem lepší partner než pesimista.

Pozor ale na přehnaný optimismus – lehkomyslný majitel růžových brýlí může nadělat svým postojem tolik problémů, že se stane pesimista z vás.

 

5 romantických filmů, které se budou líbit i vašemu partnerovi

Je pro vašeho partnera utrpení, kdykoliv se chcete podívat na romantický film? Zkuste vybrat takový film, který zaujme i jeho. Kde romantika není přeslazená, příběhy mají nápad, nebo se ve filmu objeví alespoň pár akčních scén. Je řada krásných filmů ze života, filmů se silným příběhem, při kterém i největší drsňák zaslzí.

Vybrat 5 filmů, které se budou líbit i vašemu příteli, bylo dost těžké. Bylo totiž překvapivě dost takových, z nichž se dalo vybírat. Navíc se nedá vytvořit objektivní žebříček, protože co muž, to názor. A navíc romantiku, která by se jim mohla líbit, vybírá žena. Přesto se o to pokusím, vědomá si možnosti, že s výběrem nebudete souhlasit.

Milý Johne (Dear John, 2010)

Většina filmů natočených podle knih Nicholase Sparkse je koukatelná, od nejdříve natočeného Vzkazu v Láhvi, přes nejoblíbenější (podle žebříčku ČSFD) Zápisník jedné lásky po Talisman či Dlouhou noc. Film Milý Johne je příběh dívky s vyšší společnosti (Amanda Seyfried) a profesionálního vojáka z chudších poměrů, navíc s nemocným otcem (Channing Tatum). Příběh o tom, že láska někdy nestačí, protože profesionální odpovědnost vůči své zemi je také silná.

Láska nebeská (Love actually, 2003)

Britská romantická komedie s řadou hereckých hvězd je přesně to, co od tohoto žánru čekáte: smějete se, dojímáte se a po celou dobu si říkáte, jak je krásné, že “love is all around”. Několik příběhů na pozadí vánočních svátků vykouzlí úžasnou pohodu, kterou ocení i váš partner. 

Madisonské mosty (The Bridges of Madison County, 1995)

Silný milostný příběh dvou zralých lidí, který rozhodně není přeslazený. Příběh, na který jim osud dal jen 4 dny. Meryl Streep a Clint Eastwood vás vezmou za srdce svou přirozeností, takže se vůbec nemusíte bát tenhle film pustit svému muži.

Pearl Harbor (2001)

Režisérovi Michaelu Bayovi často psali, že romantická linka poněkud kazí skvělý válečný film, jenže ta romantika je jediný důvod, proč na ten film koukají i ženy. Stejně jako například náš český Tmavomodrý svět (který mimochodem vznikl ve stejné době) vychází z milostného trojúhelníku dvou přátel a jedné ženy na pozadí II. světové války. 

Sophiina volba (1982)

A když už jsme u milostných trojúhelníků, není možné nezmínit opravdový klenot nejen světové kinematografie, ale také světové literatury. Film vznikl podle knihy Williama Styrona, který v příběhu použil dvě dějové linie: USA v poválečné době a období, kdy Sophia zažila hrůzy koncentračního tábora. Pokud jste fanoušky Meryl Streepové, tento film vám možná prozradí, proč je tato herečka světovou hvězdou.

Kdy začít plánovat svatbu

Svatební přípravy zaberou obvykle několik měsíců. Čím větší svatbu plánujete, tím delší časový úsek byste si na její přípravy měli vyhradit. Menší svatbu ale zvládnete naplánovat za 10 – 12 týdnů, honosná vám často zabere i celý rok, než se vše zorganizuje. I proto se vžilo pravidlo, že se páry berou zhruba rok po zásnubách. 

Jestli sníte o konkrétním místě, kde by měla svatba či svatební hostina proběhnout, je nutné rezervovat si místo. Na vyhledávaných místech může být obsazeno opravdu měsíce dopředu, proto je nutné si rezervovat místo s předstihem – klidně i rok předem. Stejně tak byste neměli váhat s rezervací termínu, zvlášť pokud chcete nějaké speciální datum.

Plán příprav na svatbu

Svatba je komplikovaný logistický projekt s řadou dodavatelů a nutností dodržet termíny. Jestli nejste vyloženě organizační typ, svěřte přípravy někomu, kdo to zvládne. Může to být šikovný člen rodiny, kamarádka, ale i profesionální agentura. Pokud se do příprav přece jen pustíte sami, pořiďte si šikovný plánovač – tištěný nebo online. Díky němu nezapomenete nic důležitého a všechno zvládnete včas. 

Co zajistit nejlépe 6 měsíců před svatbou

Připravte si rozpočet hned na začátku plánování svatebních příprav a podle něj celou dobu postupujte.

Místo a termín svatebního obřadu byste měli zajistit co nejdříve. Čím kratší čas si na rezervaci necháte, tím méně možností výběru budete mít.

Místo konání svatební hostiny si vybírejte stejně pečlivě a včas. I tady počítejte až se 6 měsíci, zvlášť když chcete mít hostinu ve vyhlášené restauraci. 

Seznam hostů na svatební hostinu potřebujete v okamžiku, kdy zamlouváte restauraci. Je důležité vědět, pro kolik hostů objednáváte catering, s jakou částkou za hostinu počítat. Svatební šaty pro nevěstu je dobré zajistit s předstihem. Projděte svatební salony a hledejte inspiraci. Pokud počítáte s vypůjčenými šaty, zamluvte si je. 

Svatební dort je stejně důležitý a najít dobrého cukráře může chvilku zabrat. Při výběru se neřiďte jen obrázky, nechte si připravit ochutnávku.

 

3 tipy pro lepší manželství

V každodenním kolotoči práce, výchovy dětí a dalších povinností často odsouváme vlastní vztah někam do pozadí. Do manželství se plíživě vkrade rutina. S drahou polovičkou se setkáváme tak akorát u televizního seriálu a povídáme si o dětech a o domácnosti. Tohle asi nebyl náš sen o lásce až za hrob. Mít lepší manželství, než jaké máme právě teď, je snem většiny z nás.

Aby to nedošlo až k té šedivé rutině, je nutné na manželství pracovat. Pevný vztah nevzniká jen tak. Ale i v případě, že už váš společný život trochu ochladl a zevšedněl, je možné manželství zlepšit. Zkuste některý z našich tipů. Nebo všechny.

1. Překvapujte se

Nejlepší způsob, jak vypadnout z rutiny, je nepředvídatelnost. Po letech společného života se v něm už pohybujete poslepu. Víte naprosto přesně, co ten druhý dělá od chvíle, kdy ráno vstane, do položení hlavy na polštář. Začněte se navzájem překvapovat. Třeba jednou týdně navrhněte cokoliv, co je vybočením z vašeho běžného rytmu: večeře venku, výlet na kolech, cokoliv, co vás bude těšit. Podmínkou je, aby překvapení udělalo radost.

2. Dotýkejte se

Manželství je intimita. Nestačí jen obligátní pusa před odchodem z domova a při návratu. Je to také nečekané pohlazení, spontánní objetí, polibek na krk. Něžných doteků není nikdy dost, zvlášť po letech manželství. Dotyky nepatří jen do ložnice, dopřejte si je i během dne tak často, jak je to jen možné. Věřte že letmý dotyk dokáže divy i po letech vztahu.

3. Buďte si vzácní

Říká se, a právem, že jistota je zabijákem vztahu. Když víte, že kdykoliv se otočíte, je váš partner stále na stejném místě, pomalu si přestanete vážit chvil, které trávíte spolu. Najednou neusilujete po čase stráveném s ním, občas si dokonce “lezete na nervy”. Přestaňte být pořád spolu. Jeďte s kamarádkou na prodloužený wellness víkend, dopřejte mu výlet na kolech s kamarády, klidně si vyjeďte sólo i na dovolenou. Věřte, že přivítání bude mnohem vášnivější, než za celé poslední roky.

4 tipy, na co nezapomenout při výchově dítěte

Asi nikdo nechce být rodičem tyranem nebo lhostejným a nezodpovědným. Pravděpodobně nechcete být ani opičí matkou, despotickým otcem, proostě nejraději byste zvládali výchovu svých potomků tak nějak v klidu. Nebo se pletu? Pár tipů, na co nezapomenout při výchově dítěte, vám dnes prozradíme. 

Metoda cukr a bič už je naštěstí víc méně překonaná, a ikdyž “fungovala” po staletí, dnešní výchovní poradci a psychologově se shodují na tom, že vychovávala davy nesebevědomých, neprůbojných a často až vystrašených jedinců. Moderní výchovné metody jsou opravdu jiné. Co na dítě platí víc, než represe?

1. Příklady táhnou

Není nutno se dlouze rozepisovat o tom, že nejlepší výchovnou metodou je vlastní příklad. Chcete, aby si dítě po sobě uklízelo hračky, oblečení, talíř po jídle? A děláte to taky? Děti mají úžasnou schopnost odpozorovat zvyky rodičů – ty dobré i ty špatné. Co mu přeložíte, to si do mozku vpíše jako program.

2. Sliby se mají držet

Když svému dítěti něco slíbíte, snažte se svůj slib dodržet za každou cenu. Kdyby to i přes vaše úsilí nevyšlo (zcela výjimečně), vysvětlete mu, proč slib splnit nemůžete. Nepěstujte v něm pocit, že je zbytečné se na něco těšit, něco očekávat, nebo ještě hůř: snažit se, by si zasloužilo slíbenou odměnu, která nepřijde. Zklamání dítěte z toho, že mu rodiče lžou, se s ním potáhne zbytek života.

3. Omluvte se

Stalo se vám, že jste dítě nprávem podezírali z něčeho, co neudělalo, nebo jste udělali jinou chybu? Omluvte se mu. Ukažte mu, že pro vás je spravedlnost důležitá a že vám na něm záleží. I na tom, co si o vás myslí. Tak obnovíte důvěru, hlavně směrem od něj k vám.

4. Naslouchejte mu

Největší chybou, které se rodič na svém dítěti dopouští je to, že mu nevěnuje plnou pozornost. Ano, má co jíst, má kde spát, má spoustu hraček na hraní, ale má také naslouchající ucho a srdce? Neodhánějte ho, když má potřebu vám něco říct. VYslechněte ho a reagujte přiměřeně. Nebagatelizujte jeho problém. Komunikaci mezi vámi nechte vždy průchozí, nestavte do cesty překážky z práce a dalších “povinností”.

Šedá zóna – věci které zůstávají mezi partnery nevyřešené

Ve vztahu je důvěra naprosto zásadní. Přesto, nebo možná právě proto, jsou témata, která se obvykle raději neotvírají. Mohou být totiž rozbuškou, která napáchá víc škody, než otevřený rozhovor. A jsou také situace, kdy se k řešení problému nedokážeme odhodlat, protože se obáváme, že víc ztratíme, než získáme.

V životě se někdy stanou i takové situace, o nichž hovořit neumíme. Trápí nás, že nedokážeme najít vhodná slova, tak raději mlčíme. co všechno může mezi partnery zůstat nevyřešené?

Rozčarování

Jdem do manželství s ideály, ale časem nám růžové brýle spadnou. Najednou si začneme všímat, že nás partner podceňuje, nebo se chová tak, že si ho přestáváme vážit my. Chová se sobecky, nevěnuje nám tolik času, kolik bychom si přáli. Společný život není to, co jsme si vysnili. Pokus o rozhovor na toto téma pokaždé ztroskotá. A zpravidla už máme děti a kvůli nim musíme ledacos překousnout.

Tajemství

Máte před svým partnerem nějaké tajemství, nebo mu o sobě říkáte úplně všechno? Nevyřčená pravda sice není úplně lež, ale když vyplave na povrch, důvěra je stejně narušená. Na druhou stranu jsou věci, které by si partneři snad ani říkat neměli. Mezi ně patří například pošetilý prázdninový úlet, který zůstal bez následků. V takové situaci upřímnost naruší důvěru stejně, jako mlčení. 

Tragédie

Tragické události zůstávají velmi často velkým tabu, protože partneři neví, jak situaci zpracovat sami, ani spolu. Málokdo si připustí, že k vyrovnání se s tragédií potřebuje pomoc psychoterapeuta. Takže se může stát, že spolu partneři přestanou komunikovat, protože neví, co si navzájem říct. Trpí mlčky vedle sebe, místo toho, aby se pokusili zvládnout vše spolu.

Všechna nezpracovaná témata, nevyřčené otázky, nekomunikované (byť jen domnělé) křivdy zůstávají mezi partnery – v šedé zóně. A hrozí nebezpečí, že jednoho dne “přetečou” a způsobí opravdu velkou škodu. Jak to máte ve vztahu vy? Jak velká je vaše šedá zóna?

Tajemství ve vztahu – Má mít přístup k telefonu i partner?

Říká se, že každá žena by si měla zachovat svá tajemství, platí to ale i ve vztahu? Je dobré, když si partneři udržují soukromí v digitálním světě, nebo by měli znát PIN od telefonu toho druhého? Názory na tuto otázku nejsou jednotné.

Zamilovaní si dokazují lásku a důvěru těmi nejrůznějšími způsoby. Mezi nimi často bývá i podělení se s přístupovými údaji do telefonu, dokonce jako alternativní způsob přihlášení nastaví otisk prstu svého protějšku. Skutečně se jedná asi o nejvyšší projev důvěry, který se ovšem časem dokáže zvrtnout.

Zkouška důvěry

Když vám partner nechce svěřit přístupová hesla do svého digitálního světa, vzbudí to podezření. Přece si věříte, ne? Tak proč s tím dělá takové tajnosti? Jenže už skutečnost, že ty údaje chcete vědět, napovídá, že byste je dříve nebo později skutečně použila ke kontrole jeho aktivit na sociálních sítích, případně ve vyhledávači. Příležitost dělá zloděje. 

Bez ohledu na to, co byste se exkurzí do partnerova digitálního soukromí dověděla, budete se cítit špatně. Buď skutečně objevíte něco, co vás bolestně zasáhne, nebo nenajdete nic, ale budete se cítit trapně, že jste mu nevěřila.

Je lepší nevědět?

I k tomu má lidská moudrost své rčení: co oči nevidí, srdce nebolí. Je ale lepší žít v blažené nevědomosti a riskovat že mě partner podvádí, nebo by prostě partneři neměli mít před sebou žádná tajemství a tedy by měli jeden druhému ten přístup do mobilu umožnit?

Vstup do digitálního světa partnera je zásah do jeho svobody. Je to vlastně totéž co porušení listovního tajemství a to je zakotvené v zákoně. Ale především jde o projev vašeho nízkého sebevědomí, které je původcem vaší podezíravosti. 

Na otázku v nadpisu je tedy odpověď: Lepší je neřešit. Se svým partnerem sdílejte jen to, co opravdu chcete sdílet a jemu dopřejte totéž. Věřte si. Vztah bez důvěry směřuje ke krachu a snaha pátrat po “tajném životě” svého milého, je k němu první krok.

Těmto chybám ve vztahu se vyvarujte. Mohou ohrozit váš vztah

V životě děláme chyby všichni. Rozumní lidé se z nich poučí, takže jsou jim vlastně k prospěchu, protože je posouvají kupředu. Tak to s chybami je. Některé chyby ale přinášejí poučení způsobem bolestivým, často až fatálním. Pokud totiž děláte chyby ve vztahu, a ještě k tomu opakovaně, reálně vám hrozí ztráta partnera.

My ženy jsme na vztahy odbornice, pokud jde o teorii. Víme, jaké chyby dělá naše kamarádka a umíme jí často velmi dobře poradit, co by měla dělat jinak. Když ale dojde na náš vztah, rázem se z nás stávají recidivistky na stejné chyby, opakujeme stejné vzorce chování a jsme nepoučitelné. Ale některé chyby mohou opravdu vést k rozpadu vztahu. Víte, které k nim patří?

Ztráta zájmu a přehnaná jistota

Jste si svým partnerem až moc jistá. Nabyla jste dojmu, že měl v podstatě štěstí, že si našel vás, protože s jeho povahou, chybami, atd. by ho žádná jiná nechtěla. A dáváte mu to dost často najevo, nejlépe s patřičným komentářem. O jeho potřeby a přání jste už dávno ztratila zájem, vždyť kdyby něco potřeboval, však on by si řekl. neřekl. Muži jen málo hovoří o svých potřebách a přáních, o emocích pak jen úplně výjimečně. ale jednoho dne nechají klíče na stole a odejdou k té, co ho vyslechne, zajímá se o něj.

Exkurze do minulosti

Připomínáte mu se špatně ukrývanou výčitkou, jak pozorný, romantický a vášnivý byl na počátku vztahu a teď se mu oči rozzáří jen nad talířem se svíčkovou? Vytahujete při každé neshodě ze skříně všechny kostlivce? Srovnáváte ho se svým bývalým partnerem?

Za roky společného života se vztah samozřejmě dostane do určité rutiny a jistě se přihodila řada situací, které není dobré si připomínat. Každý konflikt by měl být pohřben a neměl by být vyhrabáván při každé příležitosti. A určitě stojí za ocenění vybudované bezpečí plné důvěry. Neustálé výčitky ho ale mohou hodně silně narušit. A poslouchat, o kolik lepší byl váš ex, dokáže jen světec. Pamatujte na to.

Jaké knihy je dobré přečíst spolu s partnerem

Jestli máte to štěstí, že máte s partnerem čas na společné čtení, můžete si přečíst v podstatě cokoliv, co vás oba baví. Ať už je to něco humorného, napínavého nebo fantasy, zážitek z knihy je umocněný společným prožitkem. Jestli si chcete čtením posílit vzájemný vztah a poučit se společně, jak na něm pracovat, bude se vám možná hodit následující výběr.

Knihy zaměřené na budování a udržení vztahu byste si měli oba přečíst i v situaci, kdy si nemůžete dopřát luxus společného čtení. Není problém přečíst si knihy samostatně a pak si o nich popovídat. Na trhu je “vztahových “ knih opravdu slušná řádka. Následující knihy jsou jen osobním tipem autorky článku.

Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách

Když kniha manželů Peasových před více než 20 lety vyšla, způsobila doslova revoluci. Konečně někdo nahlas vyslovil odvážnou myšlenku, že ženy a muži jsou tak rozdílní, že mezi nimi prostě musí vznikat nedorozumění s železnou pravidelností. Čtivě a humorně se zaměřují na vysvětlení rozdílného chování při různých situacích. I když nepatří k nejaktuálnějším vztahovým knihám na trhu, stojí za to si ji přečíst.

Mars a Venuše: Vztahy v dnešním globálním světě

Mnohem aktuálnější je nejnovější kniha autora bestselleru “Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše” Johna Graye reaguje na změny ve světě i ve vztazích, tak jak se za posledních 20 let projevují. Role mužů a žen se dramaticky mění a orientovat se dnes ve vztazích je mnohem těžší. Vstupte do moderního, globálního světa prostřednictvím příkladů ze života a jednoduchých cvičení. Možná pochopíte, že váš partner je vám bližší než tušíte.

Pět jazyků lásky

Gary Chapman lásce rozumí. Za mnohaleté praxe v manželské poradně vysledoval, že každý z nás “hovoří” jiným jazykem lásky. Zjistěte, který je ten váš a naučte se komunikovat jazykem lásky vašeho partnera. Váš společný život sice nebude stále zalitý sluncem, ale váš vztah bude pevnější a komunikace jednodušší.

Co o vás prozrazuje barva vašich očí

Každý jsme přišli na svět s nějakými viditelnými znaky, podle nichž nás mohou jiní lidé identifikovat. Máme nějakou barvu pleti, barvu vlasů a barvu očí. A právě barva očí podle vědcům, kteří prováděli různá zkoumání, může souviset s našimi charakterovými vlastnostmi. Co o vás prozrazuje barva očí?

Než se pustíme do rozboru konkrétních barev, předkládám trochu statistiky. Nejrozšířenější barvou očí na světě je hnědá (cca 80 % obyvatelstva), zatímco zelená je opravdu vzácná (necelé 2 procenta). Modrou barvu očí má asi 10 % obyvatel planety a je rozšířená hlavně na severu Evropy (Skandinávie). Barva očí se ustálí do třetího roku po narození, pak už se nemění. Pokud dojde ke změně barvy oka, jedná se o zdravotní problém.

Hnědé oči

Za oči s tmavou hnědou až černou barvou může vysoké množství pigmentu melaninu. Ten také podporuje funkci mozku. Hnědoocí lidé jsou považováni za inteligentní, laskavé a důvěryhodné. Jsou prý rodilí vůdci, charismatičtí, asertivní a sympatičtější, než lidé s jinou barvou očí.

Modré oči

Lidi s modrýma očima mají málo melatoninu a vnímáme je jako plaché, slabé a nedůvěryhodné. A přestože jim úplně nedůvěřujeme, považujeme modrooké jedince za fyzicky přitažlivé a sexy. Ve skutečnosti jde o silné osobnosti. Ženy s modrýma očima navíc podle všeho lépe snáší bolest a lépe se s ní vyrovnávají. 

Zelené oči

Lidé se zelenou barvou očí vypadají záhadně a svůdně. Díky tomu, že mají melatoninu “tak akorát”, jsou dominantní a příjemní, stejně jako hnědoocí lidé, a silní a opatrní jako lidé modroocí. Podle studie jde o jedince cílevědomé, pracovité, se schopností plánovat a stanovovat priority.

Oříškově hnědé oči

Lidé se světle hnědýma očima (často jsou zelenohnědé) jsou spontánní, odvážní a nezávislí. Žijí přítomností a život si užívají. Dobře navazují vztahy, radují se z maličkostí a jsou optimističtí.

Šedé oči

Šedé oči jsou velmi vzácné, v podstatě jde o variantu očí modrých i s jejich charakterovými vlastnostmi. Jde ale o lidi pečující o své blízké, s neustálou snahou zavděčit se a získat ocenění. Mají to mezi námi těžké.