Jak grilovat zeleninu, aby neztratila svou chuť

Grilovaná zelenina je výtečnou přílohou k masu nejen grilovanému, ale i pečenému či dušenému. Ovšem jíst se dá i samostatně jako hlavní chod. K nejoblíbenějším typům zeleniny ke grilování patří paprika, cuketa, rajčata, lilek, petržel, celer, pórek, patison, houby, kedlubna, kukuřice, brambory, cibule, fazolové i hráškové lusky, chřest, červená řepa. 

Každou zeleninu je potřeba předem důkladně umýt, očistit a připravit. Velmi záleží na způsobu přípravy. Možné je grilovat na venkovním grilu či v troubě. Budeme-li zeleninu grilovat přímo na roštu, je vhodné předem jej potřít olejem, aby se zelenina nepřichytila.

TIP: Jak skladovat ovoce a zeleninu

Jak dlouho zeleninu grilovat?

Výborné je i použití alobalu nebo tácků určených ke grilování. Podle druhu zeleniny se odvíjí i doba grilování, což je většinou od 5 do 12 minut, záleží rovněž na tom, jak moc je gril rozžhavený.

Výjimku tvoří snad brambory, které vyžadují o něco málo delší dobu v závislosti na tom, zda je grilujete vcelku – 50 minut nebo nakrájené na plátky – doba bude kratší.

Některou zeleninu je možné předem první povařit – zkrátí se doba grilování na 15 až 30 minut. Grilování zbytečně neprotahujeme, abychom nezničili veškeré vitamíny obsažené v zelenině.

Jak zeleninu ochutit?

Zeleninu lze grilovat jen tak bez marinování nebo ochucenou bylinkami, kořením i různými typy marinád. Ty se buď dají koupit hotové, nebo je lehce připravíte doma z oleje, česneku, sušených i čerstvých bylinek, citronové šťávy, kečupu, hořčice, octu apod. Mimo klasického slunečnicového oleje lze použít olivový, ořechový, hořčičný a další, které vytvoří zajímavé chuťové kombinace.

Co se koření týká, nejčastěji jsou použity: hrubozrnná sůl, pepř, česnek, šalvěj, kmín, rozmarýn, majoránka, směs provensálského či italského koření. Na talíři lze zeleninu dochutit ještě drcenými ořechy či semínky.

Zeleninové ražniči

Zeleninu lze grilovat samostatně nebo smíchaných několik druhů zeleniny a nakrájených na menší kousky naráz. Fantazii se meze nekladou. Výtečně chutná i alobalová směs, kdy klademe jeden druh zeleniny, poté další a další. Ve finále alobal propícháme, aby z něj vyšla pára a teprve potom jej na talíři odbalíme. Neméně oblíbené je i zeleninové ražniči, kdy jednotlivé kousky napichujeme na špejli. Následně osolíme, okořeníme, pokapeme olejem, kečupem a hořčicí. Na zeleninové ražniči lze použít: cuketa, rajče, paprika, cibule, houby.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.