Šedá zóna – věci které zůstávají mezi partnery nevyřešené

Ve vztahu je důvěra naprosto zásadní. Přesto, nebo možná právě proto, jsou témata, která se obvykle raději neotvírají. Mohou být totiž rozbuškou, která napáchá víc škody, než otevřený rozhovor. A jsou také situace, kdy se k řešení problému nedokážeme odhodlat, protože se obáváme, že víc ztratíme, než získáme.

V životě se někdy stanou i takové situace, o nichž hovořit neumíme. Trápí nás, že nedokážeme najít vhodná slova, tak raději mlčíme. co všechno může mezi partnery zůstat nevyřešené?

Rozčarování

Jdem do manželství s ideály, ale časem nám růžové brýle spadnou. Najednou si začneme všímat, že nás partner podceňuje, nebo se chová tak, že si ho přestáváme vážit my. Chová se sobecky, nevěnuje nám tolik času, kolik bychom si přáli. Společný život není to, co jsme si vysnili. Pokus o rozhovor na toto téma pokaždé ztroskotá. A zpravidla už máme děti a kvůli nim musíme ledacos překousnout.

Tajemství

Máte před svým partnerem nějaké tajemství, nebo mu o sobě říkáte úplně všechno? Nevyřčená pravda sice není úplně lež, ale když vyplave na povrch, důvěra je stejně narušená. Na druhou stranu jsou věci, které by si partneři snad ani říkat neměli. Mezi ně patří například pošetilý prázdninový úlet, který zůstal bez následků. V takové situaci upřímnost naruší důvěru stejně, jako mlčení. 

Tragédie

Tragické události zůstávají velmi často velkým tabu, protože partneři neví, jak situaci zpracovat sami, ani spolu. Málokdo si připustí, že k vyrovnání se s tragédií potřebuje pomoc psychoterapeuta. Takže se může stát, že spolu partneři přestanou komunikovat, protože neví, co si navzájem říct. Trpí mlčky vedle sebe, místo toho, aby se pokusili zvládnout vše spolu.

Všechna nezpracovaná témata, nevyřčené otázky, nekomunikované (byť jen domnělé) křivdy zůstávají mezi partnery – v šedé zóně. A hrozí nebezpečí, že jednoho dne “přetečou” a způsobí opravdu velkou škodu. Jak to máte ve vztahu vy? Jak velká je vaše šedá zóna?

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.