Asi nikdo nechce být rodičem tyranem nebo lhostejným a nezodpovědným. Pravděpodobně nechcete být ani opičí matkou, despotickým otcem, proostě nejraději byste zvládali výchovu svých potomků tak nějak v klidu. Nebo se pletu? Pár tipů, na co nezapomenout při výchově dítěte, vám dnes prozradíme.
Metoda cukr a bič už je naštěstí víc méně překonaná, a ikdyž “fungovala” po staletí, dnešní výchovní poradci a psychologově se shodují na tom, že vychovávala davy nesebevědomých, neprůbojných a často až vystrašených jedinců. Moderní výchovné metody jsou opravdu jiné. Co na dítě platí víc, než represe?
1. Příklady táhnou
Není nutno se dlouze rozepisovat o tom, že nejlepší výchovnou metodou je vlastní příklad. Chcete, aby si dítě po sobě uklízelo hračky, oblečení, talíř po jídle? A děláte to taky? Děti mají úžasnou schopnost odpozorovat zvyky rodičů – ty dobré i ty špatné. Co mu přeložíte, to si do mozku vpíše jako program.
2. Sliby se mají držet
Když svému dítěti něco slíbíte, snažte se svůj slib dodržet za každou cenu. Kdyby to i přes vaše úsilí nevyšlo (zcela výjimečně), vysvětlete mu, proč slib splnit nemůžete. Nepěstujte v něm pocit, že je zbytečné se na něco těšit, něco očekávat, nebo ještě hůř: snažit se, by si zasloužilo slíbenou odměnu, která nepřijde. Zklamání dítěte z toho, že mu rodiče lžou, se s ním potáhne zbytek života.
3. Omluvte se
Stalo se vám, že jste dítě nprávem podezírali z něčeho, co neudělalo, nebo jste udělali jinou chybu? Omluvte se mu. Ukažte mu, že pro vás je spravedlnost důležitá a že vám na něm záleží. I na tom, co si o vás myslí. Tak obnovíte důvěru, hlavně směrem od něj k vám.
4. Naslouchejte mu
Největší chybou, které se rodič na svém dítěti dopouští je to, že mu nevěnuje plnou pozornost. Ano, má co jíst, má kde spát, má spoustu hraček na hraní, ale má také naslouchající ucho a srdce? Neodhánějte ho, když má potřebu vám něco říct. VYslechněte ho a reagujte přiměřeně. Nebagatelizujte jeho problém. Komunikaci mezi vámi nechte vždy průchozí, nestavte do cesty překážky z práce a dalších “povinností”.