Svatební přípravy zaberou obvykle několik měsíců. Čím větší svatbu plánujete, tím delší časový úsek byste si na její přípravy měli vyhradit. Menší svatbu ale zvládnete naplánovat za 10 – 12 týdnů, honosná vám často zabere i celý rok, než se vše zorganizuje. I proto se vžilo pravidlo, že se páry berou zhruba rok po zásnubách.
Jestli sníte o konkrétním místě, kde by měla svatba či svatební hostina proběhnout, je nutné rezervovat si místo. Na vyhledávaných místech může být obsazeno opravdu měsíce dopředu, proto je nutné si rezervovat místo s předstihem – klidně i rok předem. Stejně tak byste neměli váhat s rezervací termínu, zvlášť pokud chcete nějaké speciální datum.
Plán příprav na svatbu
Svatba je komplikovaný logistický projekt s řadou dodavatelů a nutností dodržet termíny. Jestli nejste vyloženě organizační typ, svěřte přípravy někomu, kdo to zvládne. Může to být šikovný člen rodiny, kamarádka, ale i profesionální agentura. Pokud se do příprav přece jen pustíte sami, pořiďte si šikovný plánovač – tištěný nebo online. Díky němu nezapomenete nic důležitého a všechno zvládnete včas.
Co zajistit nejlépe 6 měsíců před svatbou
Připravte si rozpočet hned na začátku plánování svatebních příprav a podle něj celou dobu postupujte.
Místo a termín svatebního obřadu byste měli zajistit co nejdříve. Čím kratší čas si na rezervaci necháte, tím méně možností výběru budete mít.
Místo konání svatební hostiny si vybírejte stejně pečlivě a včas. I tady počítejte až se 6 měsíci, zvlášť když chcete mít hostinu ve vyhlášené restauraci.
Seznam hostů na svatební hostinu potřebujete v okamžiku, kdy zamlouváte restauraci. Je důležité vědět, pro kolik hostů objednáváte catering, s jakou částkou za hostinu počítat. Svatební šaty pro nevěstu je dobré zajistit s předstihem. Projděte svatební salony a hledejte inspiraci. Pokud počítáte s vypůjčenými šaty, zamluvte si je.
Svatební dort je stejně důležitý a najít dobrého cukráře může chvilku zabrat. Při výběru se neřiďte jen obrázky, nechte si připravit ochutnávku.