Archiv rubriky: Cestování

Objevte krásu Soči

Na pobřeží Černého moře a na úpatí Kavkazu se nachází ruské lázeňské město Soči, kterému se někdy přezdívá ruská riviéra. Táhne se spolu se svými předměstími do překvapivé délky 147 kilometrů, a proto bývá označováno za nejdelší město v Evropě. Díky svému subtropickému klimatu a nedalekým perfektním podmínkám pro zimní sporty je letovisko oblíbené mezi místními i zahraničními turisty a rekreanty místních balneologickým lázní po celý rok.

Mnoho lidí tohle město plně zaznamenalo až ve spojitosti se zimními olympijskými hrami, které se uskutečnily v roce 2014. Olympijský park zůstal nadále populárním místem, kam se návštěvníci města rádi vydávají. Nachází se nedaleko moře a obrovským parkem můžete projet po cyklostezce nebo si pronajmout golfový vůz. U parku je hezká promenáda, co se táhne kolem pláže, a zaujme velká zpívající fontána s působivou světelnou show, jenž se koná večer.

Za návštěvu stojí i další park v Soči, tentokrát zábavní park, jenž někteří popisují jako báječnou kombinaci španělského parku Aventura a slavného Disneylandu. Zábavu na atrakcích tu vyhledávají i dospělí, stejně jako delfinárium a tematická show. V nádherně osvětleném parku nechybí kvalitní restaurace a kavárny.

Do třetice je tu dendrologický park Jižní kultury. Ten je však určený především pro odpočinek a procházky, kdy můžete obdivovat vzácné stromy, bambusy a jiné dřeviny nebo posedět u rybníčků s labutěmi.

Soči má pro své návštěvníky připraveno něco po celý rok. Letos bude například pořádat Expo Tobi, Mezinárodní filmový festival Soči, EPT PokerStars turnament, vyhlášený módní festival Sametové sezóny, slavné Grand Prix Formule 1, Mezinárodní festival jazzové hudby AquaJazz nebo legrační zimní festival BoogelWoogel, který se koná na sjezdovkách a nadšenci do lyžování a snowboardingu je sjíždí v plavkách.

Zimní sporty v místním lyžařském středisku Krasnaja Poljana jsou dostupné každému, protože nabízejí možnosti pro všechny různé úrovně lyžařské zdatnosti. Sjezdovky jsou tu široké a ploché – od zelených, modrých, červených až po náročné černé sjezdovky. Fanoušky zimních sportů jistě potěší freestyle parky nebo freeride areály.

Kdo potřebuje k životu adrenalin, pak nesmí vynechat bungee jumping ve Skyparku Soči, jenž se nachází v malebném údolí kousek od výše zmíněného letoviska Krasnaja Poljana. Na místě je ve výšce 207 metrů nejdelší visutý most pro pěší, má délku 439 metrů. Je odtud ohromující panoramatický výhled na pobřeží Černého moře a pohoří Kavkaz.

Milovníci přírody se vydávají na nedalekou horu Akhu, která je poměrně nízká, ale když vystoupáte na vrcholek, otevře se vám překrásný výhled na Soči a Adler. Trasa je vyhledávaná také kvůli překrásnému vodopádu Agursky. V letních horkých dnech se dá v jezerech pod vodopády příjemně zchladit a zaplavat si v průzračné vodě. Jestli se chcete vyhnout zástupům turistů, pak zvolte k návštěvě pozdní léto nebo podzim. Za vstup se platí malý poplatek, jelikož se jedná o součást místního Národního parku.

Soči, Rusko.
Soči, Rusko. Zdroj obrázku: Zoom Team / Shutterstock.com

Jestli si dáte rádi šálek čaje, pak si nesmíte nechat ujít čajové plantáže Dagomys, které jsou od centra Soči vzdálené pouhých 17 kilometrů. Při procházce mezi čajovníky se dozvíte všechno ohledně technologie, procesu a zpracování v podání místních expertů na čaj a samozřejmě nechybí ochutnávka vyhlášeného lahodného čaje.

Obzvláště pro blížící se únor a svátek svatého Valentýna se nabízí romantický výlet na kouzelný ostrov Kiži, jenž se pyšní specifickou  faunou a flórou. Na úzkém ostrově o délce sedmi kilometrů stojí komplex dvou dřevěných kostelů a zvonice, jenž od roku 1990 patří na seznam kulturních památek UNESCO coby kižský pogost. Starší kostel z počátku 18. století byl postavený z borovicového dřeva bez použití jediného hřebíku. V osmiboké zvonici se nachází muzeum lidové architektury.

Zpátky ve městě obdivovatelé architektury ocení celou řadu pamětihodností. Začněme historickým bulvárem, jenž vede od historické Námořní stanice na úpatí helénského sestupu podél nábřeží až do Zimního divadla z roku 1938. To pojme asi tisíc návštěvníků a představení se v něm rozhodně nekonají jenom v zimě. V Soči byl vybudovaný také jeden z nejstarších pravoslavných kostelů na černomořském pobřeží, na konci 19. století byl postavený na počest syna Mikuláše I. V centru je dál k vidění krásná katedrála Archanděla Michaela a také sloup s jeho 7metrovou bronzovou sochou, jenž zakončuje sloup z červené žuly. Za návštěvu stojí také novodobě postavený kostel sv. Vladimíra umělecké muzeum v neoklacisistním stylu nebo železniční stanice, jenž patří mezi nejpozoruhodnější stavby v celém městě.

Vyrazte v Česku do hor – Krkonoše přináší mnoho možností

Už jste byli v létě v Krkonoších? Pokud patříte k těm, kdo si myslí, že hory jsou jen na zimní lyžování, tak právě pro vás máme tipy na místa která je dobré navštívit i mimo lyžovací sezónu. Krkonoše nabízí řadu možností, jak strávit léto na horách aktivně a zajímavě.

Naše nejvyšší pohoří můžeme rozdělit na tři oblasti: na západní, centrální a východní Krkonoše. Každá oblast má své známé středisko a kromě sjezdovek v zimě poskytuje i další možnosti, jak strávit dovolenou, a to celoročně. Některé z nich vám podrobněji přiblížíme.

Západní Krkonoše

Střediskem oblasti západních Krkonoší je město Harrachov, známé především svými skokanskými můstky. Tento region si zachoval původní ráz krajiny, takže je ideální pro horskou turistiku. Začít můžete například hned u nedalekých Mumlavských vodopádů na říčce Mumlavě, které padají do hloubky 10 m na okraji Mumlavského dolu. Přímo v Harrachově se můžete pokochat původní architekturou typickou pro oblast a využít některé místní aktivity, například bobovou dráhu či sklářské muzeum.

V nedaleké Jilemnici je k vidění Krkonošské muzeum s expozicí o historii a lidové kultuře západních Krkonoš, ale také o počátcích lyžování v českých zemích. Procházkou se můžete vydat do sportovního areálu Hraběnka a projet se třeba na kolečkových bruslích.

Centrální Krkonoše

Výchozím bodem střední části Krkonoš je Špindlerův Mlýn s řadou turistických tras do okolí. Například Mlynářovy okruhy vás seznámí s městem a okolím, můžete si dojít až k lanovce na Medvědín a ocenit krásná panoramata. Dojít se dá také k pramenu Labe nebo k Pančavskému vodopádu, který díky své výšce (148 m) patří k největším v Čechách, případně na nedalekou Labskou boudu nebo k jedné z nejstarších bud v Krkonoších – k boudě Dvoračky. Původních turistických ubytoven (boudy) je v této části Krkonoš nejvíc.

Východní Krkonoše

Východní Krkonoše, to je především nejvyšší česká hora Sněžka. Z měst v regionu zmiňme alespoň Pec pod Sněžkou a Janské Lázně. V Peci pod Sněžkou je spousta možností vyžití, rozhodně byste ale měli využít lanovku, která vás doveze na vrchol Sněžky, pokud se tam nechcete vydat pěšky nebo na kole. Zážitek z výhledu si rozhodně nenechte ujít.

Janské Lázně leží v Krkonošském národním parku, na úpatí Černé hory. Toto lázeňské městečko proslulo léčbou dětské obrny, vyvěrá tu několik desítek pramenů. Za prohlídku stojí secesní kolonád, socha Krakonoše, případně výletní altán Muchomůrka na místě zvaném dříve Princeznina tišina podle princezny Almy Thurn-Taxisové, která měla toto místo v oblibě.

Objevujte krásy Česka. Nejlepší tipy na výlet s rodinou

Území České republiky je rozmanité a nachází se na něm řada lokalit tak krásných, že by byl hřích je alespoň jednou nenavštívit. Ať už jde o přírodní útvary, památky po našich dávných předcích a na jejich život, či architektonické skvosty mnoha měst. Některá z těch zajímavých míst vám připomeneme, samozřejmě ale jde jen o malý zlomek toho, co je v Česku k vidění.

Toulky českou minulostí

Říp. Už zdaleka je vidět osamělý čedičový kopec dosahující výšky 456 m n. m. nedaleko Roudnice nad Labem. Díky nejznámější české pověsti o příchodu Čechů na naše území, jde o poutní místo navštěvované každoročně mnoha turisty, ale i námi Čechy. Na vrcholu Řípu leží asi nejznámější románská památka v Čechách – rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. A když už budete v těchto končinách, zastavte se ještě na soutoku Vltavy a Labe, Mělník je odtud nedaleko.

Dolní Věstonice. Pokud se vydáte na Pálavu, jistě najdete spoustu zajímavých míst a pamětihodností. Malá obec v sousedství Novomlýnských rybníků ale tuto oblast proslavila nálezem z doby lovců mamutů. Výsledky archeologických výzkumů různých období už od pravěkého osídlení Pálavy mapuje expozice Věk lovců a mamutů a archeopark v blízkém Pavlově. 

S dětmi do přírody

Divoká Šárka. Myslíte, že jet s dětmi na výlet do Prahy není moc dobrý nápad, protože by se nejspíš nudily v těch starobylých uličkách, které vy tak milujete? Vypravte se s nimi do údolí Divoké Šárky na severozápadním okraji Prahy. Najdete tu nejen možnosti sportovního vyžití, ale také zajímavou přírodu, skalnatá úbočí či přírodní koupaliště Džbán. A když bude té přírody příliš, zajeďte s nimi do nedaleké Ruzyně, podívat se na letadla. 

Českosaské Švýcarsko. Tento poetický název dostala oblast severozápadního pohraničí, podél řeky Labe v místech, kde opouští naši zem a pokračuje do Německa. Poblíž obce Tisá nad Labem se nachází úchvatné skalní městečko s mnoha roztodivnými pískovcovými útvary. A když už budete poblíž, nezapomeňte vzít děti na plavbu loďkami soutěskami v Hřensku.  

Co navštívit na Bali

Dovolená na Bali je zážitek, po kterém touží řada Čechů. Možná si i vy svůj sen chcete splnit právě letos a přemýšlíte, kam se na Bali podívat, když se nabažíte koupání v moři. Jistě vám pomůžou i naše tipy.

Zajímavých míst je na Bali opravdu hodně, ne nadarmo se mu říká “Ostrov bohů”. Můžete se tu seznámit s unikátní indonéskou kulturou, téměř na každém kroku najdete jedinečné chrámy.  Setkáte se také s nádhernou přírodou plnou zajímavých zvířecích obyvatel a přírodních úkazů, mezi něž patří také obrovské sopky či tajemné jeskyně. A samozřejmě si můžete užívat vyhřáté dechberoucí pláže, jichž je tu opravdu hodně.

Ubud

Asi každý, kdo se vydá na Bali, navštíví městečko Ubud v centrální části ostrova. Centrum kultury,meditací i obchodu je přeplněné těmi nejlepšími restauracemi a kavárnami. můžete zde navštívit chrámy, muzea, galerie i venkovní festivaly plné hudby a tance. Za zmínku stojí obrovské královské hrobky v údolí Gunung Kawi z 11. století. Na okraji města jsou k vidění také tradiční terasovitá rýžová pole s unikátním způsobem zavlažování.

Monkey Forest

Jednou z velmi oblíbených atrakcí, kterou město Ubud nabízí, je Opičí les se třemi krásnými hinduistickými chrámy, jejichž vznik je datován do poloviny 14. století. Tuto přírodní rezervaci obývají početné skupiny opic. Drzost zdejších opic je pověstná, takže si dávejte pozor na své věci – brýle, čepice, mobily a hlavně na svačiny.

Vodopád Gitgit

Vodopády se nacházejí převážně v severní části Bali a většina z nich je dobře přístupná i bez průvodce (Sekumpul, Aling-Aling, Sing-Sing). Mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější místa na Bali patří vodopád Gitgit ležící v severní části ostrova. Vodopád je vysoký přibližně 35 metrů a je obklopený tropickými stromy a rostlinami. Můžete tu pozorovat divoké opice, které sem chodívají pít nebo se pod některým z vodopádů vykoupat.

 

Kam na Islandu – co je dobré vidět a vědět

Island je ostrovní stát severně od Velké Británie a přestože je co do rozlohy větší, než naše republika, žije zde trvale jen kolem 350 000 lidí. Turisty láká především na svou nádhernou krajinu a typickou rustikální architekturu. Island je také ostrovem gejzírů a jeho sopky jsou stále ještě činné. 

Zvláštností islandské přírody je fakt, že nikde nenarazíte na les. Ze stromů tu najdete tak akorát zakrslé břízy, trpasličí vrby a jalovec. Přesto vás zdejší příroda nadchne svou až mystickou krásou, pokud opustíte pohodlí města a vydáte se ji objevit.

Co vidět na Islandu

Reykjavík

Vaše cesta asi začne v hlavním městě Reykjavíku, které leží na jihozápadě ostrova a najdete zde kromě přístavu a obchodů i několik pamětihodností. Návštěvníky města na první pohled zaujme luteránská katedrála Dómkirkjan z 18. století či 74,5 m vysoký kostel Hallgrímskirkja, který je se svým nezvyklým architektonickým řešením zajímavou dominantou města.

Akureyri

Město Akureyri je jedním z nejseverněji položených měst na světě. Rozhodně navštivte místní protestantský kostel Akureyrarkirkja a botanickou zahradu Lystigarður Akureyrar.

Národní park Þingvellir

Toto místo má pro obyvatele Islandu zvláštní význam, protože zde v roce 930 vznikl parlament Althing. Jeho pozůstatky jsou tu ještě k vidění. Zajímavostí je, že se jedná o jeden z nejstarších parlamentů vůbec.

Národní park Snæfellsjökull

Tento park je asi známý čtenářům Julese Verna. Sem totiž umístil průchod do nitra naší planety v románu Cesta do středu země. Dominantou parku je vulkán Snæfellsjökull, který je starý 700 000 let.

Co vědět na Islandu

Na cestu po Islandu se vybavte mapou v tištěné verzi. Najdete na ní spoustu důležitých informací, například polohu kempů, horských chat, obchodů, bazénů, přírodních termálních jezírek a mnoho dalšího.

Při cestě autem pamatujte na to, že mosty mají jen jeden pruh, takže je potřeba dost gentlemanství při setkání s protijedoucím vozem.

Počítejte také s velmi vrtkavým počasím. Na Islandu často fouká vítr a hrozí, že vám písečná bouře zadře motor. Na výpravy se vydávejte s rezervním teplým oblečením a po dohodě s místními obyvateli.

A tip na závěr: na každé pumpě si pro jistotu dotankujte, nikdy nevíte, za jak dlouho bude další.

 

Dovolená na Maltě – památky a zajímavá místa

Malta je sice nejmenší stát v Evropě, patří ale rozhodně k těm nejzajímavějším místům na světě vůbec. Maltské souostroví je destinace jako stvořená pro dovolenou, její možnosti využívají rodiny s dětmi, mladí toužící po zábavě i senioři, kteří vyhledávají raději klid.

Kromě krásných pláží a příjemně teplého klimatu vás toto souostroví ve Středozemním moři zaujme svou různorodou architekturou ze všech možných období. Nejstarší stavby zde datují až do 5000 před n. l., narazíte zde na stará opevněná města, desítky vesniček s malými bílými krabicovými domky severoafrického typu i velké městské aglomerace.

Starověké památky na Maltě

Když vás teplé moře a pláže omrzí, můžete se vydat na průzkum této nádherné země, která d r. 1964 bývala britskou kolonií. I díky tomu se zde bez problémů dorozumíte anglicky, což destinaci dost zvýhodňuje. Historie Malty zasahuje do starověku, do doby cca 5000 let před kristem. Z té doby jsou zajímavé megalitické stavby chrámy Mnajrda (Tarxien) a Hagar Qim, jejich původ ale dosud nebyl objasněn.

Katakomby pod Maltou

Od roku 1980 se stal součástí kulturního dědictví UNESCO fascinující podzemní labyrint Hypogeum (tzn. podzemní obřadní prostor) Hal Saflieni – tři podlaží propojených průchodů a schodišť. V roce 2004 byl otevřen i veřejnosti.

Maltské podzemí skrývá celou řadu tajemství. Dokonce i seriózní vědci tvrdí, že katakomby pod maltskými městy mohou souviset s neznámými civilizacemi, cestou do středu Země nebo dokonce s mimozemšťany. Faktem je, že velkou část těchto podzemních prostor úřady v minulých desetiletích uzavřely či zasypaly. Například pod městem Dinglí-Klipp, kde po několika staletích budování v podzemí ve vrcholném středověku žilo až několik tisícovek obyvatel (nazývaných troglodyté), bylo v polovině 19. století nenávratně zničeno britskou armádou. Kromě zmiňovaného hypogea Hal Saflieni na předměstí hlavního města Valletty jsou turisticky vyhledávaným cílem mnohem mladší křesťanské katakomby sv. Pavla a sv. Agáty v Rabatu.

Modrá laguna

Malý ostrov Comino, kde trvale žije jen několik obyvatel, je velkým turistickým lákadlem. Tento ostrůvek mezi ostrovem malta a Gozo nabízí opravdu neobvyklou podívanou na vyprahlou krajinu s úchvatnou Modrou lagunou na západě ostrova. Tady najdete i věž Comino neboli věž St. Mary (maltsky Torri ta ‚Santa Marija), posravenou v r. 1618.

Čím je zajímavá Neapol

Třetí největší město Itálie a metropole Kampánie, Neapol, je tak vychvalovaná a umělci opěvovaná, že by byla chyba ji alespoň jednou nenavštívit. Je opravdu krásná, to ano, ale čím je Neapol zajímavá?

Neapol vyrostla v jednom z nejkrásnějších zálivů na jihu Itálie ve stínu dosud činné sopky Vesuv, její historie sahá až do 8. století před naším letopočtem. Město zažilo období, kdy bylo součástí bylo součástí byzantské, francouzské, španělské i rakouské říše. To vše se samozřejmě výrazně odráží na vzhledu města, kde dodnes najdete řadu paláců, kostelů, promenád, parků, širokých i úzkých ulic a dalších památek na doby dávno minulé.

Zajímavá místa v Neapoli

Je jasné, že nedokážeme vypsat všechny, protože Neapol je plná historických památek. Například Královský palác Capodimonte, který byl původně vlastně jen loveckým zámečkem, ale za Karla III. se proměnil v královskou rezidenci. Dnes je zde Národní galerie, s jednou z nejlepších sbírek v celé Itálii. Na jižní straně náměstí Piazza del Municipio se nachází Castel Nuovo, sídlo králů a místokrálů Neapole.

Zajímavá je Bazilika svatého Františka z Pauly, v jejímž podzemí se nachází základy původní stavby už ze 4. století, nejstaršího kostela v Neapoli s unikátními freskami a sloupy. Jedním z nejzajímavějších kostelů v Neapoli je jistě Kostel San Domenico Maggiore. Byl postavený okolo roku 1300, uvnitř něj se nachází 24 kaplí, přičemž každá je něčím zajímavá a výjimečná.

Neapolský záliv

Neapol sice je plná architektonických památek, zároveň se pyšní úchvatnými parky, případně se můžete nechat vyvézt lanovkou až na vyhlídku u kartouzy Sv. Martina a Hradu Sv. Eliáše. Odsud je nádherný výhled nejen na město, ale i na celý Neapolský záliv.

Malebný záliv a přístav Neapol je branou otevřenou do Středozemního moře a odtud do celého světa. V přístavu se můžete kochat pohledem na záliv a na Vesuv, třeba z jedné z mnoha typických kaváren a cukráren. Zde také ochutnáte tu nejlepší kávu a pravou italskou zmrzlinu.

Co je k vidění na Mallorce

Mallorca je největší z Baleárských ostrovů, které geograficky patří Španělsku. Z celého roku je 300 dní zalitých sluníčkem, takže je ostrov jako stvořený pro dovolenou v kterékoliv roční době. Právě celoročně příznivé podnebí je důvodem, proč se sem na zimu sjíždí senioři z celé severní Evropy. 

Chystáte se sem taky? To je velmi dobré rozhodnutí. kromě slunce zde na vás čeká úchvatná příroda, majestátní pohoří Serra de Tramuntana, kříšťálová voda a nádherné písečné pláže. A všude kolem malebná přímořská městečka. Najdete zde i památky na velmi bouřlivou minulost: Mallorku v průběhu času obývali Římané, Maurové i Byzantinci. Dobýt ji se pokoušeli také Barbarští piráti ze Severní Afriky (16. století). Kvůli nim bylo podél pobřeží postaveno na 84 obranných věží.

Zajímavá místa historická

Už samotné hlavní město Palma de Mallorca vás naprosto uchvátí svou historií a památkami. Městu dominuje katedrála Panny Marie (také La Seu – katedrála světla), a gotický hrad Castell de Bellver (krásný výhled) z období Jakuba II. Mallorského (1243 – 1311). Byzantské období připomínají základy baptiseria s trojlistou nádrží na vodu a Arabové zde zanechali například původní ohromný královský palác La Almudaina.z 10. století. Ten později dostal gotickou podobu, ale mnoho orientálních prvků zůstalo zachováno.

Horské historické městečko Valldemossa se pyšní kartuziánským klášterem z konce 14. století. Pobýval zde svého času i Frederik Chopin se svou přítelkyní, spisovatelkou George Sandovou. Známou turistickou atrakcí na ostrově Mallorca je i klášter Lluc ze 13. století. Pro místní obyvatele je to posvátné a nejvýznamnější poutní místo, protože klášter ukrývá sochu černé Madony (Moreneta).

Přírodní zajímavosti

Pohoří Serra de Tramuntana s nejvyšším vrcholem Puig Major na severozápadě ostrova je šněrovaná pěšími stezkami, z nichž nejznámější Trasa Suchého kamene navazuje na mnoha místech na staré cesty vytvořené horskými komunitami. Po nich zůstaly také terasovitá pole s důmyslným systémem odvodu povrchové vody a připomínají tak původní harmonické soužití člověka s přírodou.

Za návštěvu rozhodně stojí i jeskynní komplex na východě Mallorky, poblíž městečka Porto Cristo. Komplex tvoří čtyři jeskyně: Černá a Bílá jeskyně, jeskyně Luise Salvadora a jeskyně Francouzů. Sahají do hloubky 25 metrů a společně nabízí 4 kilometry nádherné podívané.

Navštivte s námi německé Benátky. Město Bamberg vás dostane

První zmínky o Bambergu pochází z roku 902. Toto starobylé bavorské město vás svou krásou naprosto uchvátí. K vidění jsou zde architektonické skvosty gotické, renesanční i barokní; není divu, že v roce 1993 bylo město zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. 

Historické městské jádro je největší dochované v Evropě bez viditelného poškození, čítá 2400 památkově chráněných domů. Skládá se ze tří částí: Bergstadt (Horní město), Inselstadt (Ostrovní město) a Gärtnerstadt (Zahradnické město) a společně s několik století starou čtvrtí Gärtnerviertel vytvářejí opravdu unikátní komplex. Co si při návštěvě města Bamberg rozhodně nesmíte nechat ujít?

Malé Benátky

Bamberg leží v údolí mezi dvěma rameny řeky Regnitz, proto se vá směrem od radnice naskytne krásný výhled na řadu domků u nábřeží, které si kdysi postavili místní rybáři a řemeslníci. V průběhu času se jim začalo říkat Malé Benátky (Klein Venedig). Větší dům s oblouky nad hladinou řeky kdysi sloužil jako městská jatka, dnes se v něm nachází část univerzitní knihovny.

Stará radnice

Starou radnici (Altes Rathaus) postavili roku 1386 měšťané na ostrůvku na řece Regnitz, tedy přesněji na mostě. Údajně prý měšťané žádali tehdejšího vládnoucího biskupa o kus země na stavbu své radnice, ten jim ale odmítl ze svých pozemků cokoliv poskytnout. Měšťané si tedy vytvořili uprostřed řeky umělý ostrov na kůlech a na něm radnici postavili.

V dalších stoletích se městská radnice dočkala několikrát přestavby její podoba byla nakonec uchována v barokním a rokokovém slohu.

Císařský dóm

Je dominantou biskupské části města (Bischofsstadt) a rozhodně není možné ho přehlédnout. Dóm je postavený v románsko-gotickém slohu, výstavba se datuje do let 1211 – 1237. Jedná se již o třetí chrám na stejném místě, předchozí dva shořely. Dóm se pyšní čtyřmi štíhlými věžemi a interiérem s překrásnou gotickou výzdobou, proslulá je také zdejší jezdecká socha v životní velikosti (Bamberger Reiter) z první poloviny 13. století.

Kam na výlet na Jižní Moravu

Jižní Morava nabízí mnoho krásných turistických míst vhodných na výlety pro celou rodinu. Během horkých slunečných dnů, ale i naopak během těch deštivých, vás k jistě zláká Moravský kras. Tato úchvatná lokalita vám umožní ponořit se do hlubin země a prozkoumat podzemní jeskyně. Moravský kras je nejznámější a nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. 

Podzemní krásy Moravy

Téměř 60 % území Moravského krasu pokrývají lesy a schovává se zde více než 1100 jeskyní. Zpřístupněných pro veřejnost jich je ale jen pět: jeskyně Balcarka, která je známá pro svou krápníkovou výzdobu, jeskyně Kateřinská s hůlkovými stalagmity, jeskyně Sloupsko-šošůvské, které nabízí největší podzemní labyrint díky rozsáhlému množství dómů, chodeb a propastí, jeskyně Výpustek a jeskyně Punkevní, která nabízí možnost jedinečné romantické plavby na loďkách po podzemní řece; během plavby pak můžete obdivovat krásy krápníkových jeskyní.

K velkému obdivu zde vybízí i Propast Macocha, která je díky své hloubce největší propastí svého druhu ve střední Evropě. Hluboká propast Macocha s fascinujícím pohledem z jejího 187,5 metrů hlubokého dna, do jejích útrob se pak lze podívat ze dvou venkovních můstků.

Tip: Ve zdejších jeskyních se několikrát do roka konají koncerty v rámci festivalu Čarovné tóny Macochy.

Kam za méně známými památkami

Lednicko – valtický areál znají všichni, na jižní Moravě jsou ale další historické skvosty, o nichž se tolik nepíše. Řada z nich pak leží právě v blízkosti Moravského krasu.

K návštěvě vybízí zámek Lysice, který vyniká nádhernými bohatě zařízenými interiéry, díky nimž si návštěvníci mohou přiblížit, jak se tady kdysi hraběcí rodině Dubských z Třebomyslic žilo. Klenotem moravy je zámek Rájec nad Svitavou. Zámek vás zaujme už z dálky svou výjimečnou architekturou. Rájec nad Svitavou vyniká svou rozsáhlou sbírkou porcelánu a zámeckou knihovnou s 60 000 svazky. K zámku náleží i nádherná zahrada s krásnými kaméliemi.

Za návštěvu zajisté stojí i zřícenina hradu Blansek. Nachází se na skále naproti vchodu do Punkevních jeskyní. Hrad je zahalen mnoha strašidelnými pověstmi, jejichž vyprávěním si můžete s dětmi zkrátit cestu na hrad.