Jak vidí svět optimista a jak pesimista? Kam patříte vy?

Je pro vás sklenice poloplná nebo poloprázdná? Právě na příkladu se sklenicí se pozná, jak přemýšlíte: jestli jako optimista nebo pesimista. Pro pesimistu už je sklenice skoro prázdná, zatímco optimista jásá nad tím, že ještě polovina tekutiny stále zbývá.

Optimista bývá často celkem pejorativně nazván sluníčkářem, pesimista je škarohlíd. Komu se ale žije lépe? Tomu kdo nic dobrého nečeká, nebo tomu, kdo věří ve všeobecné dobro a dobré konce (a často může být zklamán)? A kam patříte vy – mezi optimisty nebo mezi pesimisty?

Pesimista vs. optimista

Každý vnímáme život, svět kolem nás po svém. Někdo je plný obav z budoucnosti, jiného naplňuje víra ve šťastné zítřky. Je v pořádku, že jsme odlišní. Víra a obavy nás (v jisté míře) provází každého z nás. Pokud ale nastane extrém, s pesimistou i s optimistou se žije dost obtížně.

Pesimista

Neustále si na všechno stěžuje, děsí lidi kolem sebe předpovídáním katastrof, sráží každý náznak úspěchu, kazí náladu a ubírá energii. Ve všem vidí problém, všechno odmítá jako marné a zbytečné. Žít vedle zarytého pesimisty se dá jen s největším sebezapřením. Obvykle to vydrží jen podobně smýšlející jedinec.

Pesimismus se dá ještě rozdělit na dva odlišné druhy. Jsou pesimisté zahleděni jen do sebe, vidí se neschopné a nešikovné, všechny problémy si způsobují sami. Druhý druh pesimismu vychází z toho, že za všechno můžou ti druzí. Oni jsou jen obětí intrik, smolaři, kterým všichni škodí.

Optimista

Asi vás napadne, že s optimistou je svět mnohem lepší. Dá se říct. Je plný naděje a odhodlání, neúspěch považuje jen za další krůček k úspěchu. Na všem si najde něco dobrého. Je usměvavý a bezstarostný a v každém problému vidí výzvu k akci. Je plný energie a rozdává ji všem kolem sebe. Člověk s vírou a nadějí v lepší budoucnost je opravdu mnohem lepší partner než pesimista.

Pozor ale na přehnaný optimismus – lehkomyslný majitel růžových brýlí může nadělat svým postojem tolik problémů, že se stane pesimista z vás.

Diskuze je uzavřena.