Z mobilu se stal náš nepostradatelný pomocník

Pokud patříte k mladší generaci, možná si ani nevzpomínáte, jaký byl život před tím, než se do něj neodmyslitelně přidal mobilní telefon.

Na začátku zvládl mobil o velikosti menší cihly pouze hovory, baterie mu moc dlouho nevydržela, ale naopak se nabíjela šíleně dlouhou dobu. Například takový telefon značky Motorola z roku 1973 vážil více než kilogram, nabíjel se celých 10 hodin a vydržel na 30minutový hovor. S rozvojem přišla možnost rozesílání textových zpráv a jeho majitel si mohl zahrát pár jednoduchých až primitivních her.

Nicméně, od té doby se toho opravdu hodně změnilo a mobilní zařízení mají masivní dopad na naše denní životy, protože na nich provádíme působivý počet akcí. Slovo multitasking tak dostalo úplně nový rozměr. Není nic divného na tom, když si kupujete v supermarketu jídlo a po telefonu probíráte recept na večeři s mámou nebo si zkoušíte v kabince oblečení a díky video hovoru outfit konzultujete s kamarádkou.

Ulehčená komunikace a interakce je snazší, než byla kdykoliv předtím. Je tak jednoduché zavolat si s rodinou a přáteli po cestě z práce v autě nebo z pohovky. Kdo nemá chuť vykládat si a hovořit dlouhé hodiny, má možnost zvolit textové zprávy nebo hlasové. Nicméně to často obírá lidi o skutečné setkávání a konverzaci tváří v tvář.

Používání mobilů nám dnes běžně šetří čas, který bychom často dostatečně nevyužili. Cestu do práce v metru nebo ve vlaku si můžeme zkrátit čtením elektronických knih nebo stačíme uskutečnit mobilní transakce, projít si nejnovější zprávy či emaily.

Tím se také zvyšuje naše efektivita, protože jsme jaksi neustále k dispozici.

Díky mobilním zařízením můžeme na řadu jednotlivých věcí z našeho života skoro zapomenout. Kdo si dnes například kupuje budík? Nejenom, že ho má každý mobil zabudovaný, ale navíc je vylepšený o řadu funkcí. Technologie dokáže sledovat hloubku našeho spánku a umí nás jemně probudit v té pravé fázi. A navíc si vybereme zvuk, aby nám ranní vstávání zpříjemnil.

Zdroj obrázku: Bon Apetit / Shutterstock.com

Další zakomponovanou věcí do telefonu, jenž s sebou nemusíme nosit, je fotoaparát. Kromě zaznamenávání krásných objektů a cenných životních okamžiků, které nám v průběhu dne přijdou do cesty, mnozí z nás oceňují jeho praktické využití. Studenti si vyfotí poznámky z přednášky a hned si je mezi sebou můžou sdílet. Jak praktické! S chytrými telefony vydatně přispíváme svými fotografiemi na sociální sítě, a to je téma samo o sobě.

Po pravdě znám jenom hrstku jedinců, kteří nemají svůj profil na nějaké ze sociálních sítí. Většinou máme zaregistrovanou celou řadu účtů, od osobních po profesionální. Platformy jako je Facebook. Twitter, Instagram, Pinterest, LinkedIn nebo Snapchat slouží jako naše prodloužená ruka na sdílení zmíněných fotografií, myšlenek, názorů, článků a zpráv.

Zdroj obrázku: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Zapomenout můžeme dnes víceméně i na mapy. Díky mobilním aplikacím se navigujeme neznámou krajinou bez problémů a ve městech si dokážeme najít nejlepší možnou trasu, abychom neuvázli v dopravní zácpě. Problémem se ale může postupně stát, že mnozí už v mapách nebudou brzy ani umět číst.

Mobil lze používat ke vzdělávání buď prostřednictvím zmíněných e-knih, ale také díky aplikacím. A že jich existuje celá řada. Od základních znalostí historie, zeměpisu přes učení nových cizích jazyků po náročné počítačové programování. Některé online vzdělávací platformy obsahují komplexní kurzy od světových univerzit a institucí a díky flexibilitě a často nízkým cenám jsou extrémně populární a prospěšné pro ty, kdo si chce zvýšit kvalifikaci, začít novou kariéru nebo podnikat.

Náš chytrý telefon asistuje i s objednáváním jídla. Po celodenním shonu plném zařizování a schůzek nemáme kolikrát na vaření nebo návštěvu restaurace ani energii ani chuť. Naštěstí máme celou řadu aplikací, díky nimž si objednáme svoje oblíbené jídlo až k našim vchodovým dveřím.

Mobilní aplikace nám také pomáhají zůstat aktivní, když se nemůžeme dostat do fitka na oblíbenou lekci cvičení nebo vyrazit do přírody. Aplikace jsou často uzpůsobené na domácí cvičení, a proto vyžadují jenom malý prostor a žádné či minimální sportovní potřeby. Kolikrát stačí podložka na jógu, odporové pásky nebo činky.

Někdy můžeme mít tendence se na náš mobil až moc spoléhat a trávit na něm hodně času. Jestli máte pocit, že používáte svůj telefon až přespříliš, můžete využít aplikací na sledování a monitorování vašich aktivit spojených s telefonem anebo si dát digitální detox. Proč se nevydat sledovat západ slunce a v tichosti si užívat jeho krásu, i když budete mít nejspíš tendenci zachytit tenhle okamžik a sdílet ho na sociální síti #zapadslunce.

Zdroj náhľadového obrázku: Stock Rocket / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.