Atraktivní do plavek? Ještě to stíháte

I vy chcete tento rok trochu vyladit postavu na léto? Sezóna plavek a letního šatníku je doslova za dveřmi – moc času tedy nezbývá. Co ještě můžete stihnou a jaké jsou nejúčinnější metody?

Poradíme vám, jak být tohle léto štíhlejší, atraktivnější a zvednou si sebevědomí.

Štíhlejší do plavek

Znáte to – v zimě se nějaká to kilo navíc snadno schová pod svetr a kabát. A tak mnoho z nás ani nemá motivaci na sobě pracovat. S blížícím se létem najednou přichází lehká panika. Nejde přece jen o plavky – i letní šaty, sukně a krátké rukávy odhalí, co jste v zimě zanedbala. Co s tím teď, když léto začíná ještě můžete dělat? Nezoufejte, pár ověřených tipů se dozvíte za chvíli.

Poradíme vám, co můžete změnit pro dosažení nejrychlejších výsledků a moc se u toho netrápit. Zaměříme se na jídelníček, pohyb i další oblasti. Není čas ztrácet čas!

Detoxikace pomůže metabolismu

Toxiny nahromaděné v těle se mimo jiné podílí na zadržování vody a zatěžují organismus. V zimě většinou nejíme tolik čerstvé zeleniny ani ovoce a máme méně pohybu na čerstvém vzduchu. A přesně to přispívá usazování odpadních látek. Pokud jste detox nestihli na jaře, teď je na to nejvyšší čas.

Dejte si jednodenní půst o vodě a bylinném detoxikačním čaji, nebo víkend na zeleninových a ovocných šťávách. Skvělý doplněk pro detox jsou zelené potraviny (chlorella, spirulina, mladý ječmen) a sauna. Vyplavením toxinů pomůžete nakopnou metabolismus, což prospěje i samotnému hubnutí.

Jídelníček je základ

Největší kus práce a změny musíte udělat ve vašem jídelníčku. Strava se na postavě a vzhledu podepisuje zdaleka největší měrou a toho můžete využít na vaší cestě za atraktivním vzhledem.

Cukry a sacharidy musí stranou

Jedním z největších zabijáků štíhlé postavy jsou cukry v mnoha podobách. Rychlý příval energie, kterou cukr zaplaví organismus zvládne spálit jen aktivní sportovec. Většinou se ale tato energie uloží v podobě tukových zásob. Kromě toho cukry zatěžují metabolismus a trávící soustavu.

Vyhněte se proto všem zdrojům cukrů a dávejte si pozor – cukr se dnes skrývá v mnoha běžných potravinách v podobě glukózo-fruktózového a glukózového sirupu. To samé platí pro slazené nápoje. Zapomeňte na colu, slazené minerálky, ledovou kávu i pasterované džusy!

Ale půjdeme ještě dále. Dá se říct, že vlastně žádné sacharidy vám při hubnutí do plavek nepomůžou. Naopak –fungují podobně jako cukry – zaplaví tělo rychlou energií, která se ochotně ukládá v podobě tuku. Pokud máte sedavé zaměstnání, platí to dvojnásob. Obrovská popularita Low-carb (nízkosacharidová strava) a proteinové diety v posledních letech není náhoda. Ukazuje se, že vločky, kaše i celozrnné pečivo, které mnoho let platily za dietní snídani nejsou ideální volba.

Váš jídelníček na hubnutí proto raději postavte na proteinech, zelenině a zdravých tucích. Co tedy budete jíst? Ke snídani vajíčka, tvaroh s nízkosacharidovým ovocem (maliny, jahody, borůvky), všelijaká semínka, proteinové kaše a palačinky. K obědu a večeři si dejte maso se zeleninou na tisíc způsobů (bez přílohy!) a svačiny buď vynechejte, nebo vyřešte třeba proteinovým koktejlem.

Zkuste ketodietu

Nejspolehlivější metoda, jak rychle zhubnout do plavek je ketogenní dieta. Spočívá ve velmi striktním omezení sacharidů, čímž se v organismu nastartuje proces spalování tuků – ketóza. Během ketózy tělo odbourává tuky jako zdroj energie, protože sacharidy nedostává. Pomocí ketodiety už zhubly statisíce žen (i mužů) a nic účinnějšího zatím nikdo neobjevil. Za měsíc můžete v pohodě shodit 4 kila, ale klidně i více.

Ketodieta má řadu výhod – nemusíte cvičit a díky bohatým porcím proteinů nebudete ani hladovět. Další velké plus představují speciální programy proteinových surovin a pokrmů pro ketodietu. Můžete si rovnou objednat balíček keto jídel na celý měsíc, a kromě rychlé přípravy nic dalšího neřešit. Odpadá starost s vymýšlením dietního jídelníčku, sháněním surovin i zdlouhavé vaření. Proteinové omelety, nebo polévky připravíte za pár minut.

Máte rádi sladké a bojujete s tím při dietě? I pro vás bude ketodieta řešení – někteří výrobci mají v sortimentu i nízkosacharidové „keto-dezerty“, jako třeba panna cottu, nebo croissanty s džemem. Mlsnou můžete zahnat i čokoládovo-proteinovou tyčinkou. Jednodušší cesta k hubnutí už asi nebude, co myslíte?

Zvolte správný pohyb

Pokud jste jedna z těch, kdo si sport a pohyb vyloženě užívá, máte velkou výhodu. Naplánujte si aspoň na 5 dní v týdnu vaši oblíbenou aktivitu – běhání, kolečkové brusle, kolo, nebo plavání. Můžete klidně jen svižně pochodovat přírodou – všechno se počítá.  Ostatním se pak budou hodit naše další tipy.

Cvičení a sport, tak jak si je asi představujete, nemusí být jediná forma pohybu pro tvarování postavy. Udělejte z pohybu běžnou součást vašeho dne. Choďte pěšky do práce a na nákupy, zakažte si výtah a choďte jen po schodech. Kdykoliv najdete pár minut, můžete dělat dřepy, nebo jakékoliv jiné cviky. Jde to dokonce i při čištění zubů – zkuste se zvedat na špičky – za chvíli ucítíte, jak se vám zpevňují lýtka.

Skvělý tip pro hubnutí a zpevnění těla v krátké době je také HIIT cvičení. Znamená to High Intensity Interval Training a jde o cviky rozdělené do krátkých, zato velmi intenzivních sekvencí (na Youtube najdete plno instruktážních videí). Takový trénink může trvat jen 15 minut, přesto se pěkně zadýcháte a budete cítit celé tělo.

Na konec si dáme ještě pár klasických rad, které už vás nepřekvapí: během hubnutí je samozřejmě ideální úplně vypustit alkohol, hlídat si pitný režim (pijte jen čistou vodu a neslazené nápoje). Důležité je také dopřát si dostatek odpočinku a spánku, aby tělo mohlo regenerovat a vypořádat se s procesem hubnutí.

Pevně doufáme, že vám naše rady pomohou a že se odhodláte na sobě pracovat. Ten skvělý pocit vítězství a dávka zaslouženého sebevědomí za to stojí! Hubnutí do plavek