3 tipy jak začít šetřit

Vaše výplata vám sotva dorazila na účet a už je zase v nedohlednu. Jen marně se snažíte přijít na to, kam se asi poděly vaše peníze a opět přikazujete sami sobě, že už musíte začít šetřit. Možná jste si to slibovali už několikrát, jenže pokaždé zůstalo jen u oněch slibů, které jste naivně dali sami sobě. Pokud vám ale výplata měsíc co měsíc doslova proteče mezi prsty a vy jen se pak zpětně snažíte přijít na to, kam všechny peníze zmizely, pak je skutečně ten správný čas začít šetřit. A my vám v dnešním článku řekneme, jak na to!

Jak začít šetřit v několika krocích

Začít šetřit se možná na první pohled zdá jako jednoduchý úkol, který si možná představujete tak, že si budete odkládat peníze na horší časy. Jenže jakmile své předsevzetí a plány začnete měnit v realitu, najednou zjistíte, že to až tak jednoduché vlastně není. Ba naopak, začít šetřit je pořádně trnitá cesta, po které dokážou do zdárného cíle dojít jen ti nejodvážnější. Máme pro vás několik tipů, jak začít šetřit a mít tak alespoň trochu přehled o vašich financích.

Tip první: udělejte si přehled o výdajích a příjmech

Na samotném začátku si sedněte, vezměte si do ruky modrou tužku a papír a pečlivě si zaznamenejte všechny své měsíční příjmy. Do poslední koruny si vše napište a na nic nezapomeňte. Jakmile to budete mít, vezměte si do ruky červeno propisku a naopak si sepište veškeré vaše výdaje. A pěkně poctivě, nevynechejte ani jediný halíř! Máte hotovo? Tak jdeme dál!

Tip druhý: na čem se dá ušetřit?

Teď si vezměte onen papír do ruky a klidně jinou barvou si poznamenejte, jaké výdaje jsou naprosto zbytečné. Možná až příliš často chodíte do barů na drink, možná utrácíte na hromadnou dopravu, když byste se ten kousek mohli projít pěšky nebo naopak vaše peníze utíkají z domu kvůli tomu, že doma nevaříte a chodíte na oběd do restaurace. Je na čase utáhnout si opasky, tak hurá na to!

Tip třetí: začněte pozvolna

Jakmile budete mít před sebou pěkně černé na bílém, čeho se můžete vzdát a na čem tak můžete ušetřit, začnete plány z papíru převádět do praxe. Nemusíte nutně začít se vším naráz, klidně s oním šetřením a omezováním začněte postupně. První měsíc třeba můžete omezit večery v baru, další měsíc můžete začít šetřit tím, že budete doma vařit, pak zase začnete chodit do práce pěšky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.