Vinylová podlahová krytina: nejlepší řešení pro bytové i komerční prostory

Obrovský boom na trhu podlah v poslední době zaznamenává vinylová podlahová krytina, která je čím dál tím častěji zakupována jak do bytových či domovních prostor, tak i do těch komerčních. Co za jejím úspěchem stojí?

planchercz-vinylova-podlahova-krytina-moduleo

Co je to vinylová podlahová krytina?

Jedná se o syntetickou podlahovou krytinu z PVC, která je navíc oproti klasickým PVC podlahám obohacená o více vrstev a inovativní technologie. V současnosti jsou čím dál tím více zakupovány zejména pro širokou nabídku prodávaných designů, příznivou cenovku, vysokou odolnost proti mechanickému i chemickému poškození, výborné akustické a izolační vlastnosti a v neposlední řadě také pro snadnou údržbu a nadstandardní životnost. Dle různých úhlů pohledu můžeme vinylové podlahy rozlišit na několik kategorií.

Podle složení krytiny rozlišujeme vinylové podlahy heterogenní a homogenní. Heterogenní vinylové podlahy se vyznačují strukturou složenou z hned několika vrstev, které vycházejí ze spodní, podkladové vrstvy, kterou nejčastěji tvoří HDF deska. Oproti tomu homogenní vinylová podlahová krytina, jinými slovy celovinylová podlaha, má v celé své tloušťce jednotnou strukturu a jednotlivé vrstvy tvrzeného PVC jsou do sebe pevně zalisovány.

Zaměříme-li se na materiál, můžeme vinylové podlahy z jiného hlediska rozdělit na další dvě kategorie – podlahy z měkčeného PVC a podlahy z tvrzeného PVC. Pro první typ je typická výroba do vinylových rolí, ten druhý pak nejčastěji zakoupíte coby vinylové dílce, které se pak dále dělí na celoplošně lepené, samolepící, volně položitelné a plovoucí (zámkové).

 • Celoplošně lepené vinylové dílce, jak je patrno z názvu, jsou vhodné pro celoplošné přilepení k podkladu, k čemuž je nezbytné použít speciální podlahářské lepidlo.
 • Samolepící dílce dostávají před ostatními typy vinylových podlah přednost nejčastěji v případě, že je podkladová vrstva nanejvýš hladká a rovná. Předností je jednoduchá aplikace, kdy stačí oddělit krycí papír a díky spodní vrstvě s dostatečnou vrstvou lepidla již pouze aplikovat jako kteroukoliv klasickou samolepku.
 • Volně položitelné dílce mají na svém rubu speciální protiskluznou vrstvu. Ta zajišťuje, že položené dílce zůstanou po aplikaci přesně na místě určení a nebudou se nežádoucím způsobem nikam pohybovat.
 • Zámkové dílce, nebo chcete-li plovoucí dílce, se od ostatních liší speciálními zámky po stranách, skrze které do sebe jednotlivé díly zapadají jako např. puzzle a vytváří tak stabilní komplex. Jsou vhodné pro tzv. pokládku na volno, bez nutnosti lepení.

planchercz-vinylova-podlahova-krytina-FATRA-thermofix-koupelna

Design: imitace nerozeznatelná od originálu

Vzhled je něco, čeho si, chtě-nechtě, všimneme u jakéhokoliv produktu hned na první pohled. A právě v případě těchto podlah patří design k jejím nejsilnějším stránkám. Na výběr máte při koupi totiž z opravdu široké palety moderních i tradičních dekorů a barevných odstínů. Líbí se vám podlahy s téměř nerozeznatelnou imitací dřeva, štípaného kamene nebo vlnitého plechu? Nebo dáte radši přednost věrně napodobenému vzhledu keramické dlažby? Záleží pouze na vás a prostředí, do kterého krytinu zakupujete.

Vinylová podlaha je vhodná do bytů, ale i obchodů či kaváren

Závěrem se sluší říct, že vinylová podlahová krytina se může ukázat jako nejlepší řešení prakticky ve všech typech prostor. S jistotou vás přesvědčí o tom, že je pro svůj skvělý design, vysokou odolnost proti mechanickému i chemickému poškození, a v neposlední řadě nadstandardní tepelnou izolaci vhodná pro váš byt či dům. Co může být skvělejšího, než když máte skvělou podlahu, u které nehrozí poškození kolečkovou židlí, drápky milovaného domácího mazlíčka, čisticími prostředky či vlhkostí, a která zároveň skvěle vypadá a je dostupná za příznivou cenu? Nemluvě o tom, že ji lze zkombinovat s podlahovým vytápěním!

planchercz-vinylova-podlahova-krytina-design-art

Pro všechny výše zmíněné výhody se tak mimo bytů a domů skvěle hodí i do kanceláří, reprezentativních prostor či komerčních budov jako jsou obchody, kavárny, restaurace a podobně.

Vždy je ale potřeba zvolit správný typ a dostatečnou třídu možného zatížení.

Pokud jste článek dočetli až sem, pravděpodobně jste již stihli pochopit, že vinylová podlahová krytina nedominuje jednou speciální vlastností, ale její popularita je založena na špičkové komplexnosti, tedy kombinaci těch nejlepších parametrů a vlastností, které jsme pro vás na závěr přehledně shrnuli.

planchercz-vinylova-podlahova-krytina-Allura Safety

Hlavní výhody, kterými vinylová podlahová krytina válcuje konkurenci

 • Skvělý design: velká škála dekorů a barevných odstínů,
 • Snadná a rychlá údržba: stačí zamést, vysát nebo vytřít vlhkým hadrem,
 • Odolnost proti mechanickému i chemickému poškození,
 • Odolnost proti vodě a vlhkosti obecně (lze použít i v koupelnách),
 • Odolnost vůči působení slunečního záření,
 • Rezistence vůči nečistotám: podlahy mají PUR vrstvu,
 • Pružný a tichý došlap,
 • Výborné tepelné a akustické vlastnosti,
 • Rozměrová stálost,
 • Možnost podlahového vytápění,
 • Hygienický povrch,
 • Snadná a rychlá montáž,
 • Dostupné antistatické, elektrostatické i protiskluzové úpravy.
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.