Z jakých materiálů se vyrábí luxusní povlečení?

Stejně jako u mnoha jiných výrobků, tak i u povlečení platí, že si je můžete vybrat z široké nabídky, od nejlevnějších a nekvalitních, přes produkty průměrné kvality až po luxusní kousky, které nejen že hezky vypadají, ale jsou i příjemné na dotek a mají řadu dalších užitečných vlastností. Luxusní povlečení se vyrábí z různých materiálů – většinou je zhotoveno z bavlny, ta ale může být v mnoha různých podobách – známý je především satén, existují ale i jiné druhy zpracování. Méně často se můžeme setkat s povlečením z hedvábí, které je sice poměrně drahé, ale příjemnější a kvalitnější materiál už nenajdete.

povlečení MICHELLA satén

Bavlněné povlečení je nejoblíbenější

Velká většina povlečení, které si lidé do svých ložnic nebo pokojů kupují, je vyrobeno z bavlny. Ta ale může mít celou řadu různých podob – kromě klasické čisté bavlny je hojně rozšířený zejména satén, k méně známým patří např. percal, jersey nebo batist, k neluxusnějším pak řadíme např. damašek.

Mezi jednotlivými podobami bavlny jsou velké rozdíly – opravdu kvalitní bavlna má jiné vlastnosti než ta, z níž se vyrábí levné povlečení, které koupíte v supermarketu nebo na tržnicích. Stejně tak např. satén z egyptské mako bavlny je úplně jiný než ten, co se vyrábí z klasické bavlny či polyesteru. Další velké rozdíly může způsobit například zušlechťovací proces zvaný mercerace, jenž dodá přízi vyšší pevnost a afinitu k barvivům, lesk podobný hedvábí a příjemnější omak. Připlatit si za kvalitní bavlněné povlečení se rozhodně vyplatí – přece jenom, v posteli trávíme zhruba třetinu života, na ložním prádle bychom tak určitě neměli zbytečně šetřit.

  • mako bavlna – mimořádně kvalitní dlouhovlákenná bavlna, pocházející z Egypta. Povlečení, které je zhotoveno z této bavlny (mako jersey, mako satén, mako damašek, mako batist) vyniká svým špičkovým zpracováním, dlouhou výdrží, nadstandardní jemností a vysokou odolností.
  • mercerace – způsob úpravy bavlněných textilií, který vyvinul Angličan John Mercer v polovině 19. století. Působením koncentrovaného louhu sodného vlákna nabobtnají, ledvinovitý průřez se změní na kruhový a délka vlákna se zmenší až o 25 %. Následkem těchto změn mají pak mercerované výrobky vyšší pevnost a afinitu k barvivům, lesk podobný hedvábí a příjemnější omak.

Povlečení ALISAR damašek

Různé druhy povlečení z bavlny:

  • satén – velmi oblíbená tkanina, z níž se vyrábí nejen povlečení, ale i oděvy, záclony, závěsy, stuhy atd. Saténové povlečení se vyznačuje vysokým leskem, je příjemné na dotek a krásně jemné. Jeho velkou předností je vynikající termoregulace – během horkých letních měsíců Vás příjemně ochladí, naopak v zimě Vás krásně zahřeje. Saténové povlečení lze dle způsobu zpracování příze rozdělit na klasický bavlněný satén, mercerovaný mako satén, jednobarevný mercerovaný mako satén UNI a švýcarský PREMIUM satén.
  • jersey – tento úplet je možné koupit jak v levnějším provedení (bavlněný jersey), tak i v luxusnější variantě (mako jersey – mecerováno). Výhodou jersey povlečení je vysoká odolnost, jemnost, hladkost, elasticita, nemačkavost a možnost výběru z nepřeberného množství motivů a vzorů.
  • damašek – damaškové povlečení se vyrábí z mercerované bavlny, ale také hedvábí nebo lnu. Pro damašek je typické především bohaté vzorování a používá se nejen k výrobě luxusního povlečení, ale také na ubrusy, oděvy nebo různé dekorace. Damašek je možné pořídit také v kombinaci se třpytivým brokátem.
  • percal – zatím nepříliš známá tkanina, která je vyrobena ze 100% bavlny. Je velmi pevná, hustě tkaná a v poslední době si získává čím dál větší oblibu jak u nás, tak i v ostatních zemích. Percalové povlečení je mimořádně odolné, vydrží i mnohonásobné praní a velmi dobře saje vlhkost. Potěší i možnost výběru z pestré palety barev.
  • batist – je jako výše zmíněný percal, nepříliš známý. Jedná se o velmi jemnou, hustě tkanou, 100% bavlnu.

Hedvábí uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky

Hedvábné povlečení sice není zrovna levnou záležitostí, jedná se ale o nejluxusnější a nejpříjemnější ložní prádlo, které si lze představit. Je krásně hladké a jemné, mimořádně příjemné na dotek a stejně jako u saténu Vás ohřeje v zimě a ochladí v létě. Na jeho výrobu se používají výměšky žláz bource morušového a setkat se tímto povlečením můžete např. v luxusních hotelech a apartmánech.

povlečení YELENNA satén

Kde se dá opravdu luxusní povlečení koupit?

Plánujete koupi nového povlečení a tentokrát chcete vsadit na opravdovou kvalitu bez jakýchkoli kompromisů? V tom případě doporučujeme internetový obchod společnosti Stella Ateliers. Naleznete v něm nejširší výběr luxusního povlečení, včetně produktů německých výrobců (Bauer a ESTELLA), kteří v tomto odvětví patří mezi absolutní světovou špičku. E-shop najdete na adrese www.stellaateliers.cz, luxusní bavlněné povlečení si můžete koupit i osobně v podnikové prodejně v Příbrami, případně u dalších prodejců, jejichž seznam je k dispozici v e-shopu.

Jsou investice, které se nevyplatí, investice, jež jsou rizikové a mohou přinést úspěch i prohru a pak jsou ty, které se rozhodně vyplatí. Nákup kvalitního luxusního povlečení z prémiových materiálů patří jednoznačně mezi ty, u nichž nebudete litovat.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.