Vztahy na pracovišti – když si na vás zasedne šéf

Dobrý zaměstnavatel by se měl zajímat o to, jaké potřeby mají jeho zaměstnanci. Snažit se vždy o zlepšení jednak pracovních podmínek, ale také nezapomínat na bonusy, které za odměnu může nabídnout. Ve společnostech, kde se o své zaměstnance dobře starají je mnohem menší odliv zaměstnanců než tam, kde jednají neprofesionálně.

Občas se však také stává, že zázemí je výborné, ale podnik si hřeje na prsou hada v podobě šéfa, který neumí rozlišit práci a sympatie vůči lidem pod sebou. V takovém případě padla kosa na kámen. Narušené vztahy na pracovišti nevěstí nic dobrého. Co si počít, zasedne-li si na nás šéf?

Šikana aneb bossing ze strany šéfa

Každý pracovní kolektiv má šéfa, který kontroluje kvalitu a množství námi odvedené práce. Ten je zkrátka ze svého titulu povinen kontrolu a dohled provádět. Na druhé straně by měl dobrý šéf nejen vyžadovat co nejlépe odvedenou práci, ale i vytvořit příjemné pracovní podmínky tak, abychom mohli svou práci vykonávat bezchybně. Stane-li se, že nabudete dojmu, že jste za odvedenou práci nepřiměřeně káráni, není daleko k myšlence, že si na vás šéf zasedl. Je potřeba zpytovat své svědomí a ptát se sebe i kolegů, co si o tom myslí. Pokud to váš šéf skutečně přehání, jde o šikanu ze strany nadřízeného, která se jinak nazývá „bossing“.

Vztahy na pracovišti je potřeba řešit

Celá situace je o to těžší, pokud nemáme s danou firmou podepsanou řádnou smlouvu. Vždy je vhodné si ujasnit, dá-li se případný konflikt vyřešit kompromisem. Nespornou výhodu má v takovém případě člověk, jež si na sobě nenechá, jak se lidově praví „štípat dříví“a zároveň umí vycházet s ostatními lidmi. Pokuste se nejdříve o klidný rozhovor bez emocí se svým nadřízeným.

Možná je to jen váš dojem, že se po vás veze. Třeba i šéf řeší složitou životní situaci, i když je to neprofesionální tahat osobní problémy do práce, bohužel mnohdy se to stává. Pokud se situace vyhrotí a nejste schopni normální komunikace, požádejte o přeložení a komunikujte s nejvyšším vedením. Nepodaří-li se vám dosáhnout kompromisu, bude patrně lepší z takové práce odejít než si nechat dělat ze života peklo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *