Strava je základem zdraví. Jak na to ukáže přednáška uznávané specialistky

Odhadem až 95 procent diet nefunguje a většina lidí, kteří se jim podrobí, přibere shozená kila do jednoho až pěti let zpátky. Posedlost štíhlostí, přehnaná honba za zdravím a výčitky svědomí, držení diet, excesivní cvičení, obezita, nedostatek pohybu a nemoci související s nezdravým stravováním – to je nekonečný kruh, ve kterém mnozí uvíznou. Jak je to s těmi cukry a tuky? A kdo má teda pravdu – vegani nebo masožravci? Snídat či nesnídat? Znamená zdravě i draze? Pro všechny, kteří touží po vyváženém stravování, ale neví, který model funguje a kde vlastně začít, bude v pondělí 21. září v brněnském Kině Scala připravená přednáška uznávané specialistky na zdravou výživu Margit Slimákové!

Znamená dieta i zároveň zdravá výživa?

Margit Slimáková: Ne, zdravá výživa znamená nedietovat.

Diety jsou téma č. 1 pro mnohé lidi a to se nemění v průběhu desetiletí. Jak to tedy s těmi dietami je – umí pomoct anebo ne? Oplatí se tomu věnovat čas či ne?

Margit Slimáková: Diety jsou zpravidla jen zbytečné nepřirozené a stresující režimy. Krátkodobě se na nich samozřejmě dá zhubnout, ale dlouhodobě zpravidla nefungují. Základem zdravé stravy jsou skutečné potraviny a jídla z nich, ty zajistí zdraví i bezva postavu.

Diet je mnoho a vždy je právě některá z nich „in“. Jaká jsou rizika diet, které propagují různé celebrity a na které nás odkazují reklamy na sociálních sítích?

Margit Slimáková: Čím více posloucháme celebrity, tím méně jsme schopni vnímat a respektovat skutečné potřeby svého těla. Každý z nás je originál a každému může prospět něco úplně jiného. Navíc za tvrzeními známých jsou často skrytá i jen reklamní sdělení.

Proč je důležité naběhnout na zdravou výživu? Stravu jako takovou většina lidí řeší buď kvůli vážným zdravotním těžkostem, anebo snaze zhubnout. Jaké jsou další benefity zdravé výživy, o kterých se až tolik nemluví?

Margit Slimáková: Strava je základem zdraví, rozhoduje nejen o postavě, je i prevencí dnes nejběžnějších onemocnění, ovlivňuje naši kondici a náladu.

Speciální kategorií jsou vegetariáni a vegani, které ke změně jídelníčku často vde i životní postoj. O tom, zda je jejich strava zdravá anebo naopak škodlivá se neustále polemizuje.

Margit Slimáková: Jestliže je vegetariánství postavené na skutečných potravinách, může být skvělým výživovým stylem. To ale neznamená, že je to nejlepší strava na světě a nejvhodnější pro všechny. Někdo může prospívat zcela bez masa a jiný i na více porcích masa denně. Veganství je také možné, ale už mnohem více náročnější na zajištění všech živin, a ne každý na něm může prospívat.

Jaké jsou vaše základní rady pro ty, kteří chtějí změnit svůj život přes stravu?

Margit Slimáková: Jezte skutečné potraviny a respektujte své tělo.

Na co se zaměříte ve své přednášce?

Margit Slimáková: Budu vysvětlovat, jak co nejlépe jíst a starat se o sebe a radit, jak to může zvládnout každý z nás.

Přednáška
Přednáška

PharmDr. Margit Slimáková

je v současnosti nejvýraznější česká specialistka na výživu a zdravotní prevenci. Je zakladatelka 1. českého think tanku Globopol věnujícího se tématům zdravotní prevence a výživy. Zpopularizovala u nás Zdravý talíř, který rychle nahrazuje zastaralou výživovou pyramidu. Zdravotní prevenci a výživě se věnuje prakticky celý život.

21. 9. (pondělí)

Start: 20:30 hod.

Vstupenky: bit.ly/ZdravaVyziva2109

Event: https://www.fb.com/events/1196503414074583/

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.