Proč vstoupit do psychoterapie?

Důvodů, proč začít s psychoterapií, je tolik, kolik je lidí na světě. Nedá se nikdy říct, jestli je nějaký důvod správný a jiný špatný. Je to váš důvod, vaše trápení a váš pocit, že je potřeba něco změnit. Potřeba psychoterapie je totiž velice individuální, proto by i rozhodnutí s terapií začít mělo být vaše.

Pokud vám však myšlenka na psychoterapii proběhla hlavou, je to okamžik, kdy zřejmě selhaly rady přátel, rodičů i partnerů. A nejspíš i rady, které jste si udělili sami. Možná to zní zvláštně, ale je to tak. V některých situacích si snažíme nejprve co nejlépe poradit sami – a zní to vlastně i logicky. Nejprve se spolehnout na sebe a své vlastní rady a pocity. Proč to tedy nefunguje? Vědci a spisovatelé proto mají pěkný název, říkají tomu autorská slepota.

Co platilo včera, dnes už neplatí

V psychologii to funguje podobně. Lidé jednají podle vzorců, které se jim kdysi vyplatily, a proto je začal náš mozek považovat za výhodné a užitečné. Jenomže svět kolem nás se neustále mění, a proto to co fungovalo jednou, nemusí fungovat podruhé. To, že se nám v minulosti něco vyplatilo, je tedy hlavní důvod, proč často opakujeme chování, které ale v současnosti vede k selhání. My jsme pak nespokojení, smutní a vyděšení, protože jsme očekávali úplně jiný výsledek, než se ve skutečnosti dostavil. V takové situaci se náš dosavadní život rozběhne jako míč z kopce a my, ač běžíme seberychleji, ho nemůžeme dohnat. Může to být důvod vstoupit do psychoterapie.

 

Vstoupit do psychoterapie? Ano.

Rady přátel a blízkých – míněné, jakkoliv dobře – vycházejí ze života a situace toho, kdo radu dává, který již to či ono prožil a má to za sebou. Jeho rada tedy patří do jiného času. Jeho zkušenost nepatří vám, ale radícímu. Radící vidí situaci ze svého pohledu jako něco, co je bezpečně za ním, s jistotou a klidem generála po bitvě. To ovšem neznamená, že byste neměli poslouchat přátele, blízké a rodinu, jen je dobré mít na paměti, že jejich rada může být jejich řešením jejich tehdejší situace.

Oproti tomu terapeut je bezpodmínečně s vámi v aktuálním čase i místě. Tedy se soustředí jen na vás a zároveň v duchu stále kontroluje, zda to, co řešíte, je váš vlastní problém. Terapeut odemkne vaši nekonečnou schopnost poradit si se životem. Vše, co vám ve vaší těžké situaci pomůže, už znáte, tušíte a více či méně umíte, jen se to bojíte použít, nebo tomu nevěříte, nebo se to prostě nesluší. Terapeut vás vezme za ruku a probudí ve vás váš potenciál společně s vámi ho pustí do světa. Postupně pustí vaši ruku a dál už budete vědět sami, jak pokračovat.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.