Vybíráme sušičku ovoce – čeho všeho je třeba si všímat

Díky sušení si ovoce zachová většinu vitamínů, takže jich máte i v zimě dostatek. navíc je sušené ovoce zdravým zdrojem energie – vyplatí se mít ho trochu v kapse, například když jdete ven běhat.

I vy si můžete usušit přebytky ze zahrady, stačí pořídit si dobrou sušičku. Jak takovou sušičku na ovoce (a nejen na něj) vybrat? V následujících řádcích se seznámíte s nejdůležitějšími parametry výběru, tedy s tím, čeho je třeba si všímat na jednotlivých sušičkách, než si vyberete tu správnou.

Kulatá nebo hranatá

Myslíte si, že na tvaru až tak nezáleží? No, to asi ano. Ale kulaté sušičky mají motor ve spodní části a suší díky vertikálnímu proudění vzduchu. Teplý vzduch stoupá nahoru, proto se suroviny v dolní části vysušují rychleji než ty nahoře. Je tedy nutné jednotlivá patra prohazovat. na druhou stranu je můžete přikupovat a tím zvýšit kapacitu sušičky.

Hranaté sušičky mívají zdroj tepla na boku, takže teplý vzduch proudí horizontálně. Dostává se ke všem potravinám ve stejné intenzitě a síta se tedy nemusí prohazovat. Policová konstrukce hranaté sušičky ovoce umožňuje vytahovat každý tác jednotlivě, na druhou stranu je jejich počet neměnný, nedají se přikoupit.

Jaké vlastnosti zohlednit

Jestliže máte v plánu sušit hodně a často, je lepší investovat do pevné nerezové sušičky s větším počtem táců. Jestliže plánujete sušit ovoce, zeleninu, houby nebo bylinky jen nárazově, postačí i levnější plastová. 

Jistě byste měli kontrolovat příkon sušičky, pro domácí použití postačí asi 400 – 500 W, přičemž vyšší příkon znamená i vyšší spotřebu. Na druhou stranu má ale taková sušička vyšší výkon, což znamená rychlejší sušení.

Vybírat můžete i podle způsobu ovládání a přidaných funkcí. Zajímejte se o regulaci teploty, časovač, u kulatých sušiček také o otočný kruh pro lepší cirkulaci vzduchu. Oceníte automatické vypnutí a tepelnou pojistku, díky těmto funkcím bude použití sušičky bezpečnější.