Pěstujeme bonsaje – na co všechno nesmíme zapomenout

Pěstování bonsají k nám proniklo z Japonska, přestože první zmínky o tvarování bonsají pochází ze starověké Číny.  I když pěstování “stromů v misce” (bon znamená japonsky miska a sai je strom) tak úplně nekoresponduje s naším tradičním pěstitelstvím, získalo si i u nás dost velkou oblibu. 

Vypěstovat originální bonsaj je veliká výzva. Vyžaduje moře času a trpělivosti, ale také alespoň základní znalost toho, co jednotlivé rostliny potřebují. Je třeba neustále vycházet z toho, že každý takový miniaturní stromek má zároveň jen omezené množství substrátu, tedy živin, které může pro svůj růst čerpat.

Tipy a pravidla, které vám pěstování bonsají usnadní

  1. Jestliže s pěstováním bonsají začínáte, nemějte přehnané nároky ani na sebe, ani na stromek. Stromek vždy poroste pomaleji, než byste si přáli. A pokud se o urychlení procesu přece jen pokusíte, bude to za cenu řidšího pletiva, snížené pevnosti kmene a větviček či odolnosti proti škůdcům.
  2. Pro začátek si vybírejte stromky, které se dobře tvarují a jejichž nedostatky se dají snadněji skrýt. Velmi vhodný pro začátečníky je například jalovec, borovice, smrk, modřín, tis, bříza, dub, hloh, habr i lípa.
  3. Bonsaj se musí tvarovat už od útlého mládí, jakékoliv zaváhání se nevyplácí a už ho možná nedohoníte.
  4. Při tvarování oceníte pevný drát, kterým udržíte výhonky v požadovaném tvaru. Ten ale musíte včas sundat, jinak na stromku zůstane trvalá jizva.
  5. K pěstování bonsají potřebujete nejen trpělivost, ale také představivost. Jestliže neumíte budoucí tvar bonsaje “vidět” dopředu, pomozte si fotografiemi zkušenějších pěstitelů.
  6. Měnit zásadně styl v průběhu pěstování totiž může stromek poškodit, neboť jedno ohnutí větve nebo slabšího kmínku zaviní porušení pletiv a po novém ohnutí může celá větev nebo stromek zahynout.
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.