Potřebujete půjčkou pokrýt běžné výdaje? Dávejte si pozor

S výplatou je stále těžší vyjít. Je to dáno nejenom tím, že mzdy nijak výrazně nestoupají, ale je to dáno také tím, že náklady na běžný život rostou. A vytvořit si rodinnou rezervu může být stále poměrně těžké. I to je důvod, proč se na trhu objevili společnosti, které nabídnou půjčky krátkodobé. Jejich koncept je poměrně zajímavý – během pár minut mohou poskytnout několik tisíc korun. A to na cokoliv. Tyto peníze je třeba obvykle do měsíce vrátit. A pokud potřebujeme opět, není problémem další žádost. Ne vždy jsou ale tyto úvěry tak dokonalé, jak se zdají.

Pozor na úrokové sazby

Je to právě výše úrokových sazeb, která je u nich tím největším problémem. Pokud se podíváme na většinu poskytovatelů na našem trhu, musíme objektivně říci, že zde sazby dosahují i několika desítek procent. A to nikoliv ročně, ale měsíčně. A co to znamená? Samozřejmě fakt spojený s tím, že daný úvěr je značně nevýhodný. Není výjimkou, že z tisícikoruny lze zaplatit navíc i 300 Kč. Pozitivní zprávou je to, že se začínají objevovat společnosti, kde je měsíční úrok už jenom v jednotkách procent.

Možným řešením mohou být také první půjčky zdarma. K dispozici jsou u celé řady poskytovatelů a vyhledat je rozhodně není nic složitého. Ty sice neúčtují ani úroky, ani poplatky, ale jenom ve chvíli, kdy úvěr vrátíme včas. Tedy v termínu, se kterým v žádosti souhlasíme. V opačném případě je vše doúčtováno. Neopomíjejme také další negativa, jako je:

• Nutnost vzít si předem určenou částku
  • Nutnost akceptovat přidělený termín splatnosti
  • Nutnost žádat si poprvé

Pozor na podmínky získání

Na první pohled se krátkodobé půjčky jeví jako něco, co je skutečně velmi zajímavé z hlediska toho, že naše žádost není nijak složitě prověřována. Nejenom, že je to vykoupeno úrokem, ale platí i fakt, že ne každý poskytovatel dodržuje to, co uvádí. Například půjčky bez registru dlužníků nekontrolují jenom určité registry, zatímco jiné ano. Půjčky bez doložení příjmu zase nemusí požadovat konkrétní dokument, ale chtějí informace o zaměstnavateli, kde si vše sami telefonicky ověřují.

Stejně tak může být povinností i ofocení a zaslání dokladů totožnosti, nebo dalších dokladů, které ověřují naše bydliště. Z půjčky, která měla být vyřízena za pár minut, se tak může stát úvěr, na jehož schválení čekáme i několik dní. Nehledě na ověřovací poplatky spojené s naším bankovním účtem.

Pozor na sankční poplatky

Nejenom vysoký úrok, ale i poplatky mohou být s danými typy úvěrů často spojeny. Kde se nás budou přímo týkat? První situace je spojena s možností prodloužení termínu splatnosti. Ten nebankovní společnosti sice nabízejí jako výhodu, ale je třeba podotknout, že je to spojeno s nemalým poplatkem. Ten je velmi podobný úrokové sazbě. Dále se sankčním poplatkům nevyhneme ani ve chvíli, kdy se opozdíme se splátkou. I to je chvíle, kdy nám může být případný poplatek naúčtován. Nehledě na to, že pokud neuhradíme do určeného termínu, začne klasické vymáhání prostřednictvím inkasní agentury, které také není levné.

Ne na všechno se tento úvěr hodí

Je pravdou, že když se zaměstnavatel jenom opozdí s výplatou, nemusí být tento úvěr až tak úplně špatný. Pokud jsme ale zcela bez peněz, potřebujeme hradit dluhy a závazky, jsou tyto půjčky pro dlužníky nejhorší volbou, kterou lze v dané situaci jenom udělat. A to jak z důvodu, že se připravíme o mnoho peněz vlivem úroku, ale i z toho důvodu, že je třeba počítat s tím, že se postupně dostaneme do dluhové pasti, ze které nemusí být úniku. Na jejím začátku přitom byla celkem nevinná možnost spojená s tím, že si můžeme online nebo telefonicky požádat i o několik tisíc korun v situaci, kdy jsme se dostali do finančních komplikací.