Jak a proč zpevnit střed těla?

Střed těla představuje jednu z nejproblematičtějších partií, které hodně z nás věnuje spoustu pozornosti ve snaze jej zpevnit, vyrýsovat pověstné břišáky a dosáhnout krásně plochého bříška. Není žádným tajemstvím, že se nejvíce tuků usazuje právě v této oblasti, na které se projeví mlsání sladkostí či noční útoky na ledničku. Věřte nebo ne, ale posílení středu těla má i jiné důvody, nežli pevnou postavu a bříško rovné, jako přistávají dráha pro letadla – nezpevněný střed těla může mít za následky bolesti hlavy, zad a dokonce i kolenou!

Kde se nachází centrum těla?

V první řadě bychom si měli ujasnit, kde se centrum našeho těla – neboli core – vlastně nachází, neboť v této otázce mnozí z vás možná tápou a nejsou si jistí svou odpovědí. Ve skutečnosti se střed těla není pupík, bříško nebo srdce, ale představuje středovou osu naší páteře a svaly – vnitřní i vnější – , které tuto osu tvoří. Chcete-li se zbavit problémů se zády, bolestí hlavy nebo nejistoty v kolenou, pak byste se měli zamyslet nad tím, jak na posílení středu těla – a s tím vám v dnešním článku pomůžeme!

Proč posilovat střed těla?

Již v řádcích výše jsme naznačili, že nezpevněné centrum těla může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Je potřeba si uvědomit, že střední část našeho těla je tvořena svaly, které tuto oblast podpírají a dokážou stimulovat vnitřní orgány. Jestliže se chcete pustit do posílení středu těla, neměli byste to dělat jen kvůli vidině pekáče buchet, který sice vypadá pěkně a dokáže vzbudit uznání, ale nehraje v tomto případě tu nejdůležitější roli – tou je především vaše zdraví!

Cviky na posílení středu těla

Nyní se společně podívejme, jaké cviky vám mohou pomoci s posílením středu těla. Věnovat se jim můžete v pohodlí vašeho domova, důležitá je pečlivost každého provedeného cviku. Dejte si záležet, odvíjí se od toho kvalita vašeho zdraví!

Cvik první: dlaněmi ruky se zapřete o podložku a nohy natáhněte jako při vzporu. Zatímco vydechnete, přibližte pravé koleno co nejblíže k pravému loktu a poté s  výdechem vraťte zpátky. Ten samý cvik proveďte s druhým kolenem a na obě strany opakujte 10x.

Cvik druhý: Posaďte se na podložku, kolena pokrčte a do rukou uchopte nějakou zátěž (činky, lahve s vodou, medicimbaly). S výdechem se pokuste pravý loket dostat co nejblíže kostrči, případně se můžete snažit se jím kostrče dotknout. S nádechem se vraťte do výchozí pozice a cvik proveďte s druhým loktem. Na obě strany opakujte 10x po 4 sériích.

Cvik třetí: Klekněte si na podložku, opřete se o předloktí a srovnejte krční páteř do roviny se zády. Obě nohy natáhněte dozadu tak, abyste kotníky, boky a rameny vytvořili přímku. V této pozici vydržte alespoň 20 vteřin, poté povolte. Opakujte 5x.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *