Má v dnešní době šanci přežít svobodná matka? Kromě emočního vypětí na ní čeká i to finanční

Má jen základní školu, jedno nebo dvě děti a bydlí na severu Čech. Taková je podle aktuálních průzkumů nejtypičtější neprovdaná matka. Samozřejmě, že jde pouze o jeden prototyp a nelze všechny svobodné matky zaškatulkovat do jedné skupiny. Najdeme je v Praze, na Mostecku, Plzni i severu Moravy.

Proč vlastně existují svobodné matky?

Důvodem, proč jsou samy, může být nejen násilnický nebo nezodpovědný partner, ale také vlastní rozhodnutí pramenící ze sociálních výhod, které pro svobodné matky – samoživitelky připravil stát. Mají ale v dnešní době šanci tyto maminky vůbec přežít? Ruku na srdce – stát k nim není zrovna dvakrát štědrý. Co dělat, pokud do této skupiny patříte? Máme pro vás několik rad a tipů.

Informujte se o tom, na co máte nárok

Svobodná matka je podle státu na výchovu a zabezpečení dítěte sama. Proto se do dávek státní sociální podpory počítá pouze její příjem. V případě, že má matka dítěte movitého partnera, stát na jeho příjmy nehledí. Pokud ovšem neuzavřou manželství. A tak se může zdát, že získat status svobodné matky může být v našem prostředí výhodné.

Na co všechno má tato žena nárok? Základní dávka, je peněžitá pomoc v mateřství. Její výše závisí na platu, který matka pobírala před odchodem na mateřskou dovolenou. Aby žena měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí být v posledních dvou letech alespoň 9 měsíců zaměstnaná. Vedle peněžité pomoci v mateřství, existují i dávky státní sociální podpory. Některé typy těchto dávek jsou závislé na příjmu rodiny a základem pro přiznání nároku je životní minimum. O jaké dávky může žena žádat?

  • Přídavek na dítě.
  • Sociální příplatek.
  • Rodičovský příspěvek.

Co když peníze nestačí?

Asi každému dojde, že výše zmíněná pomoc, nemůže v žádném případě pokrýt potřeby dítěte ani matky. Pokud žena skutečně nežije s movitým partnerem, bude bojovat s bezútěšnou finanční situací prakticky dennodenně. Jednou z možností, jak získat peníze navíc, je půjčka do výplaty. Obvykle jde o menší mikroúvěr, který pomůže ženě překlenout nepříznivé období do další výplaty. Matka tak může jeho prostřednictvím uhradit nezbytné výdaje v domácnosti (platby nájmu, energií, paušálu apod.), nebo nakoupit věci pro sebe či pro dítě.

Jak půjčku do výplaty vybírat?

Aby žadatelka o půjčku svého rozhodnutí později nelitovala, je potřeba mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat. Obvykle k tomu postačí chytré online srovnávače. Stačí zadat parametry půjčky, její rozsah, ale třeba i splatnost. Srovnávač poté vyhodnotí jednotlivé nabídky a seřadí je dle zadaných kritérií. Na žadateli je pak už pouze samotný výběr vhodné půjčky. Vybírat by ji měl nikoli pouze na základě úroku, zajímat by ho měla i hodnota RPSN. Od věci také není zapátrat v internetových fórech nebo diskuzích, kde se dočte mnoho zajímavých a důležitých informací skutečných klientů.

Zdroj foto: pexels.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.