Soči, Rusko

Objevte krásu Soči

Na pobřeží Černého moře a na úpatí Kavkazu se nachází ruské lázeňské město Soči, kterému se někdy přezdívá ruská riviéra. Táhne se spolu se svými předměstími do překvapivé délky 147 kilometrů, a proto bývá označováno za nejdelší město v Evropě. Díky svému subtropickému klimatu a nedalekým perfektním podmínkám pro zimní sporty je letovisko oblíbené mezi místními i zahraničními turisty a rekreanty místních balneologickým lázní po celý rok.

Mnoho lidí tohle město plně zaznamenalo až ve spojitosti se zimními olympijskými hrami, které se uskutečnily v roce 2014. Olympijský park zůstal nadále populárním místem, kam se návštěvníci města rádi vydávají. Nachází se nedaleko moře a obrovským parkem můžete projet po cyklostezce nebo si pronajmout golfový vůz. U parku je hezká promenáda, co se táhne kolem pláže, a zaujme velká zpívající fontána s působivou světelnou show, jenž se koná večer.

Za návštěvu stojí i další park v Soči, tentokrát zábavní park, jenž někteří popisují jako báječnou kombinaci španělského parku Aventura a slavného Disneylandu. Zábavu na atrakcích tu vyhledávají i dospělí, stejně jako delfinárium a tematická show. V nádherně osvětleném parku nechybí kvalitní restaurace a kavárny.

Do třetice je tu dendrologický park Jižní kultury. Ten je však určený především pro odpočinek a procházky, kdy můžete obdivovat vzácné stromy, bambusy a jiné dřeviny nebo posedět u rybníčků s labutěmi.

Soči má pro své návštěvníky připraveno něco po celý rok. Letos bude například pořádat Expo Tobi, Mezinárodní filmový festival Soči, EPT PokerStars turnament, vyhlášený módní festival Sametové sezóny, slavné Grand Prix Formule 1, Mezinárodní festival jazzové hudby AquaJazz nebo legrační zimní festival BoogelWoogel, který se koná na sjezdovkách a nadšenci do lyžování a snowboardingu je sjíždí v plavkách.

Zimní sporty v místním lyžařském středisku Krasnaja Poljana jsou dostupné každému, protože nabízejí možnosti pro všechny různé úrovně lyžařské zdatnosti. Sjezdovky jsou tu široké a ploché – od zelených, modrých, červených až po náročné černé sjezdovky. Fanoušky zimních sportů jistě potěší freestyle parky nebo freeride areály.

Kdo potřebuje k životu adrenalin, pak nesmí vynechat bungee jumping ve Skyparku Soči, jenž se nachází v malebném údolí kousek od výše zmíněného letoviska Krasnaja Poljana. Na místě je ve výšce 207 metrů nejdelší visutý most pro pěší, má délku 439 metrů. Je odtud ohromující panoramatický výhled na pobřeží Černého moře a pohoří Kavkaz.

Milovníci přírody se vydávají na nedalekou horu Akhu, která je poměrně nízká, ale když vystoupáte na vrcholek, otevře se vám překrásný výhled na Soči a Adler. Trasa je vyhledávaná také kvůli překrásnému vodopádu Agursky. V letních horkých dnech se dá v jezerech pod vodopády příjemně zchladit a zaplavat si v průzračné vodě. Jestli se chcete vyhnout zástupům turistů, pak zvolte k návštěvě pozdní léto nebo podzim. Za vstup se platí malý poplatek, jelikož se jedná o součást místního Národního parku.

Soči, Rusko.
Soči, Rusko. Zdroj obrázku: Zoom Team / Shutterstock.com

Jestli si dáte rádi šálek čaje, pak si nesmíte nechat ujít čajové plantáže Dagomys, které jsou od centra Soči vzdálené pouhých 17 kilometrů. Při procházce mezi čajovníky se dozvíte všechno ohledně technologie, procesu a zpracování v podání místních expertů na čaj a samozřejmě nechybí ochutnávka vyhlášeného lahodného čaje.

Obzvláště pro blížící se únor a svátek svatého Valentýna se nabízí romantický výlet na kouzelný ostrov Kiži, jenž se pyšní specifickou  faunou a flórou. Na úzkém ostrově o délce sedmi kilometrů stojí komplex dvou dřevěných kostelů a zvonice, jenž od roku 1990 patří na seznam kulturních památek UNESCO coby kižský pogost. Starší kostel z počátku 18. století byl postavený z borovicového dřeva bez použití jediného hřebíku. V osmiboké zvonici se nachází muzeum lidové architektury.

Zpátky ve městě obdivovatelé architektury ocení celou řadu pamětihodností. Začněme historickým bulvárem, jenž vede od historické Námořní stanice na úpatí helénského sestupu podél nábřeží až do Zimního divadla z roku 1938. To pojme asi tisíc návštěvníků a představení se v něm rozhodně nekonají jenom v zimě. V Soči byl vybudovaný také jeden z nejstarších pravoslavných kostelů na černomořském pobřeží, na konci 19. století byl postavený na počest syna Mikuláše I. V centru je dál k vidění krásná katedrála Archanděla Michaela a také sloup s jeho 7metrovou bronzovou sochou, jenž zakončuje sloup z červené žuly. Za návštěvu stojí také novodobě postavený kostel sv. Vladimíra umělecké muzeum v neoklacisistním stylu nebo železniční stanice, jenž patří mezi nejpozoruhodnější stavby v celém městě.