Kam na výlet na Jižní Moravu

Jižní Morava nabízí mnoho krásných turistických míst vhodných na výlety pro celou rodinu. Během horkých slunečných dnů, ale i naopak během těch deštivých, vás k jistě zláká Moravský kras. Tato úchvatná lokalita vám umožní ponořit se do hlubin země a prozkoumat podzemní jeskyně. Moravský kras je nejznámější a nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. 

Podzemní krásy Moravy

Téměř 60 % území Moravského krasu pokrývají lesy a schovává se zde více než 1100 jeskyní. Zpřístupněných pro veřejnost jich je ale jen pět: jeskyně Balcarka, která je známá pro svou krápníkovou výzdobu, jeskyně Kateřinská s hůlkovými stalagmity, jeskyně Sloupsko-šošůvské, které nabízí největší podzemní labyrint díky rozsáhlému množství dómů, chodeb a propastí, jeskyně Výpustek a jeskyně Punkevní, která nabízí možnost jedinečné romantické plavby na loďkách po podzemní řece; během plavby pak můžete obdivovat krásy krápníkových jeskyní.

K velkému obdivu zde vybízí i Propast Macocha, která je díky své hloubce největší propastí svého druhu ve střední Evropě. Hluboká propast Macocha s fascinujícím pohledem z jejího 187,5 metrů hlubokého dna, do jejích útrob se pak lze podívat ze dvou venkovních můstků.

Tip: Ve zdejších jeskyních se několikrát do roka konají koncerty v rámci festivalu Čarovné tóny Macochy.

Kam za méně známými památkami

Lednicko – valtický areál znají všichni, na jižní Moravě jsou ale další historické skvosty, o nichž se tolik nepíše. Řada z nich pak leží právě v blízkosti Moravského krasu.

K návštěvě vybízí zámek Lysice, který vyniká nádhernými bohatě zařízenými interiéry, díky nimž si návštěvníci mohou přiblížit, jak se tady kdysi hraběcí rodině Dubských z Třebomyslic žilo. Klenotem moravy je zámek Rájec nad Svitavou. Zámek vás zaujme už z dálky svou výjimečnou architekturou. Rájec nad Svitavou vyniká svou rozsáhlou sbírkou porcelánu a zámeckou knihovnou s 60 000 svazky. K zámku náleží i nádherná zahrada s krásnými kaméliemi.

Za návštěvu zajisté stojí i zřícenina hradu Blansek. Nachází se na skále naproti vchodu do Punkevních jeskyní. Hrad je zahalen mnoha strašidelnými pověstmi, jejichž vyprávěním si můžete s dětmi zkrátit cestu na hrad.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.