Mýty a fakta o e-kouření

Používání e-cigaret neboli vaporizérů je neustále předmětem dohadů a sporů o tom, jestli a jak moc je e-kouření škodlivé. Mezi lidmi koluje řada mýtů, ale jen málokdo si dá tu práci a vyhledá si relevantní informace. My jsme je našli.

Mýtus: Používání e-cigarety je zase jenom kouření a je stejně nebezpečné

Ve skutečnosti nejde o žádné kouření,protože při používání e-cigerety nic nehoří a tedy nevzniká kouř. Nejde totiž vůbec o cigaretu, ale o kombinaci vaporizéru, který převádí kapalinu na páru, a inhalátoru, jímž se tato pára vdechuje. Jde o vdechování páry nikoli vdechování kouře. Bohužel pro to v češtin neexistuje adekvatní termín, proto se i o používání e-cigaret mluví jako o kouření.

Mýtus: E-cigaeta je nebezpečná i pro ostatní v místnosti, její používání v restauracích by se mělo taky zakázat

Mýtus vychází z mylného pochopení principu e-cigarety,že stejně jako cigareta běžná nutí okolí “pasivně kouřit”. Už jsme si vyvrátili, že by šlo o kouření, protože výstupem z použití cigarety není kouř, ale pára. Ta je stejně málo nebezpečná, jako například parní lázeň.

Vzhledem k tomu, že případný zákaz používání e-cigaret na veřejných místech včetně restaurací vychází z nepravdivých předpokladů, nemělo by se nad ním ani přemýšlet. E-cigareta není nebezpečná ani pro uživatele, zákaz jejího používání je omezováním osobní svobody. Bohužel se o něm neuvažuje kvůli ochraně zdraví obyvatel, jak by se dalo předpokládat, ale kvůli tlakům velkých tabákových společností.

Mýtus: E-cigareta může způsobit otravu nikotinem

Fakta: Ne každý e-liquid obsahuje nikotin. Celkový obsah nikotinu v jedné lahvičce náplně (pokud tam je) je asi  30 miligramů. Obsah v jedné cigaretě je 2 – 3 mg nikotinu. Aby se člověk otrávil nikotinem, musí do organismu dostat v krátké době, tedy v takové, kdy se nestihne postupně vstřebat, zhruba 0,5 – 1 mg na kilogram tělesné hmotnosti. JAsnými počty je možné vyvrátit, že by mohlo k otravě dojít.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.