Cítíte bolest v krku? Jaké jsou příčiny a jak ji vyřešit

Jistě jste to zažili: škrábání v krku, které přechází až v pálení, bolest při polykání, chrapot – to všechno jsou projevy bolesti v krku. Důvodů, proč nás může v krku bolet, je hned několik. Někdy se dostaví bolení v hrtanu jako důsledek namožených hlasivek, tedy když jsme předtím hodně křičeli nebo zpívali nahlas. V takovém případě stačí obvykle dopřát hlasivkám klid. Podráždění může způsobit i prašné prostředí nebo kouř, případně suchý vzduch , který nás dráždí ke kašli a škrábání v krku. 

Častěji je bolest v krku způsobená alergií či mykotickou infekcí, virovým nebo bakteriálním onemocněním. Asi každý z nás měl nejméně jednou v životě nemoc zvanou angína. Právě pro ni je typickým příznakem stupňující se bolest v krku, často vystřelující do uší, která se nejvíc projevuje při polykání a zívání. Je také příčinou nechutenství v době nemoci. 

Co je příčinou angíny

Donedávna se tradovalo, že za angínu mohou dvě bakterie, streptokok nebo stafylokok. Angína ale může být stejně dobře virového původu (herpetické viry, virus Epstain-Baarové), dokonce i mykotického původu (u lidí léčených imunosupresivy, či nemocných AIDS). Naštěstí jsou všechny formy snadno léčitelné. Léčba je totiž v případě angíny zcela zásadní. Zanedbání angíny může mít velice závažné následky, které se mohou projevit až po několika letech. U lidí s neléčenou angínou může dojít až k revmatické horečce, která postihuje srdce a klouby.

Léčba bolesti v krku

V případě akutních bakteriálních zánětlivých onemocnění jsou používána antibiotika, u virových onemocnění se ale nanasazují. Podpůrná léčba ke zmírnění bolesti v krku zahrnuje léčbu analgetiky (kyselina acetylsalicylová, paracetamol, brufen). K lokální podpůrné terapii se používají orální antiseptika ve formě sprejů, kloktadel a cucacích tablet, které se užívají obvykle 2-4x denně nejlépe po jídle. Příznaky mohou zlepšit inhalace, popíjení Vincentky. Ke zlepšení pomáhají i epitelizační přípravky, nejpoužívanějším je kyselina pantothenová

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.