10 přírodních tipů pro boj s chřipkou

Období viróz patří k těm nejméně příjemným v roce a chřipka nás skolí vždy v tu nejnevhodnější chvíli. Jestli se jí chcete úplně vyhnout, vsaďte na důkladnou prevenci.

Jestliže se pohybujete mezi lidmi, pracujete ve větším kolektivu, do práce jezdíte hromadnou dopravou, chřipce se prostě nevyhnete. Záleží tedy hlavně na vaší imunitě, jak si s ní poradí.

Co pomáhá preventivně

  1. Nejúčinnější způsob, jak se můžete zbavit chřipkových virů, je voda a mýdlo. Proto ve chvíli, kdy zjistíte kolem sebe marody, často se myjte.
  2. V bytě si od bacilů pomůžete častým větráním. Je to možná překvapivé, ale mají raději teplý vzduch než ten chladný z venku.
  3. Dodržujte pitný režim – doslova se zalévejte. Přidejte čerstvé ovocné a zeleninové šťávy bohaté na vitamíny. Dostatečné množství tekutin vyplaví všechny škodlivé látky z těla a na viry rozhodně nezapomene.
  4. Dopřejte si dostatek spánku. Během spánku tělo regeneruje a posiluje i imunitní systém. Nemoci se projevují častěji u lidí neodpočinutých.
  5. Zvyšte příjem vitamínu C, nejvíce ho najdete  v citrusech nebo kyselém zelí. Skvělý je v takových případech rakytník a výrobky z něj – vitamín C v nich zůstává i při tepelném opracování.

Když už vás chřipka napadla

  1. Nejlepší domácí lék na chřipku je poctivá slepičí polévka. Naše babičky věděly, co nemocí zesláblé tělo potřebuje.
  2. Na ucpané dutiny je nejlepší pálivé jídlo. Chilli je skvělé nejen pro obsah kapsaicinu, který vám dutiny uvolní, ale také pro vysoký obsah vitamínu C – ten posiluje imunitní systém.
  3. Tradiční čínská medicína doporučuje čerstvý zázvor. Nastrouhaný v jídle nebo nápoj z něj působí jako přírodní antibiotikum, takže chřipka rychleji odezní.
  4. Na snížení teploty pijte lipový čaj nebo šťávu z bezového květu. Pomáhá i podběl nebo hluchavka, všechny tyto bylinky mají antipyretické účinky.
  5. Vysoké horečky mohou zatížit srdce, je nutné si s nimi poradit co nejrychleji. Pomůžou ponořky namočené v octové vodě, obklady z čerstvého tvarohu nebo studený zábal celého těla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *