Už po staletí se limetka používala při léčbě mnoha nemocí. Má regenerační schopnosti, díky velkému množství antioxidantů má antibakteriální a dezinfekční schopnosti
Obsahuje také flavonoidy s antikarcinogenními a antibiotickými účinky, stimulujícími například hojení žaludečních vředů či aftů v ústech. Důležitý je obsah vitamínu C a další nutriční hodnoty: jedna limetka obsahuje 0.47 g bílkovin, 1.9 g vlákniny a pouhých 20 kcal.
Limetka chce světlo
Pokud si chceme doma vypěstovat svou vlastní limetku je nutné, abychom postupovali stejně jako u jiných druhů citrusů. Protože jde o tropické rostliny, které potřebují dostatek světla, je důležité jim ho dopřát, zejména na podzim a v zimě. Optimální teplota pro jejich růst je 22 – 30° C.
Substrát na citrusy je vhodný slabě kyselý, s PH někde v rozmezí 5,5 – 6. Vyhovující směs pro citrusy si připravíte i podomácku, stačí běžný zahradnický substrát, jílovitá půda ze zahrádky a písek. Důležitá je dobrá drenáž na dno květináče.
U citrusů je klíčové zalévání, to znamená vždy, když to rostlina potřebuje, ale rozhodně ji nepřelévat. V období růstu přihnojujte limetku dvakrát měsíčně vícesložkovým tekutým hnojivem pro citrusy, důležitá je přítomnost stopových prvků, jako je železo, mangan, zinek a další.
Pěstování ze semínka je na dlouho
Pěstování limetky ze semínka je poměrně náročné a vyžaduje dost trpělivosti, než rostlinka vzejde. Ideální teplota ke klíčení je kolem 18 – 20°C. Semínka vysévejte do hloubky 1 cm. Důležitá je vlhkost, ale přemokření by bylo fatální, limetka by uhnila.
Rostlina bude potřebovat během celého svého života vlhké teplo, proto je ideální pěstovat limetku ve skleníku, tam se jí daří nejlépe. Velmi často je ovšem vidět i jako pokojová rostlina, díky svým dekorativním květům a později i plodům. Těch u citrusů pěstovaných ze semínka ale dosáhnete jen po roubování, bez roubu budete mít sice pěknou pokojovku, ale bez úrody. I proto je lepší pořídit si už naroubovaný stromek.