Jste si jistí, že o kávě víte všechno?

Ačkoli jste možná skálopevně přesvědčeni, že o kávě – tedy o jednom z nejoblíbenějších nápojů světa – víte všechno, pravda může být ve skutečnosti úplně jiná. Existují totiž fakta, o kterých jste možná neměli ani tušení. Tyto skutečnosti jsme pro vás ukryli do dnešního článku.

O kávě vím všechno. Nebo ne?

Přiznejme si upřímně: kdo by nemiloval kávu! Většina z nás si bez ní neumí představit jediné ráno, kdy nám pomáhá postavit se na nohy a nastartovat se do nového dne. Nezáleží na tom, zda máte rádi turka, pochutnáte si na espressu, dáte přednost caffé latté nebo jinému druhu kávy – proti gustu žádný dišputát – dnešní článek vás možná přesvědčí o tom, že jste o kávě přeci jen nevěděli všechno…

  • Jak jsme již naznačili v předchozím odstavečku – káva není jen jedna, existuje několik druhů, mnoho podob, spousta chutí. Zatímco některé druhy kávy považujeme za obyčejné, jiné řadíme do skupiny luxusních. A jedna luxusní káva se dokonce vyrábí z trusu slonů. Ačkoli vám to možná přijde nechutné, je tato káva velice oblíbená. Dobrou chuť!
  • Také se vám někdy stalo, že jste si objednali kávu, která tak nádherně voněla, že se vám na ní okamžitě začaly sbíhat sliny, ale ve skutečnosti vám vůbec nechutnala? Podobnou zkušenost má určitě nejeden z vás. Možná jste se ale nezamysleli nad tím, proč tomu tak je. Proč nám něco voní, ale vzápětí vůbec nechutná. Je to jednoduché: vůně vnímáme nejen skrze nos, ale i skrze ústa. V mnoha případech se naše pocity nesetkají.
  • Antioxidanty jsou pro naše tělo velice důležité a mají na naše zdraví více než pozitivní vliv. Jestliže chcete svému tělu prospět, pak pijte kávu. Proč? Je totiž dokázáno, že káva obsahuje více než 1000 antioxidantů, díky čemuž dokáže zmírnit záněty způsobené artritidou, odstraňují z našeho organismu toxiny a škodlivé látky a mimo jiné neutralizují volné radikály, které ve větším množství způsobují přibírání na váze.
  • Káva se bezesporu pije po celém světě. Milují ji jak ženy, tak i muži všech věkových kategorií. Jestli se ale někde pije opravdu velké množství kávy, pak je to v USA, kde se ročně vypije 146 miliard šálků kávy. Na jeden den tak vychází celkem 400 milionů, což je opravdu obrovské číslo.
  • Opět se vrátíme k tomu, že káva není jenom jedna. Kromě klasického turka, kterého zná snad úplně každý a většina lidí mu jednoduše neodolá, je velice oblíbené i cappuccino. I vy možná tento druh kávy pijete a moc vám chutná, jenže vás nikdy nenapadlo pídit se po původu jeho názvu. Chcete to prozradit? Cappuccino vzniklo díky názvu oděvů mnišského řádu Kapucíny, kteří si kávu v tomto oděvu vychutnávali. Zajímavé, viďte?
  • Existuje mnoho věcí, které jdou lékaři, odborníky a vědci doporučovány jako prevence pro naše zdraví. Možná vás to překvapí, ale mezi tyto životabudiče se řadí i káva, i když se o ní často říká, že našemu zdraví spíše ubližuje. Vědci se totiž shodují na tom, že pití kávy v rozumném množství snižuje riziko vzniku cukrovky, Parkinsonovi choroby nebo například rakoviny tlustého střeva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *