Jak předejít syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je velmi nepříjemné poškození zápěstí, šlach a nervů. Mezi typické projevy patří bolesti v zápěstí, brnění, necitlivost a ztuhlost. Dochází také k oslabení drobných svalů rukou a ke zhoršení jejich obratnosti. Bývají jím ohroženi například lidé, kteří často pracují s počítačovou myší, či vykonávají jinou stereotypní práci spojenou s držením předmětů, jejich úchopem a s vibracemi. Dojít k němu může také po úrazu zápěstí nebo zánětu šlach a vazů v této oblasti.

U žen může být za vznikem syndromu karpálního tunelu také hormonální změna v organismu, jako je užívání antikoncepce, těhotenství či menopauza. Ženy také častěji provádějí činnosti, při nichž více přetěžují své drobné svaly a šlachy na rukou.

Důležitá prevence

Při práci na počítači se snažte udržovat zápěstí v rovině, nikoli ohnuté nahoru nebo dolů.  Ideální myš je taková, která Vám sedne přesně do ruky. Zápěstí pak není namáháno velkým úhlem sevření. Abyste předešli syndromu karpálního tunelu, zkuste pracovat s vertikální myší. Hýbe se s ní stejně, jen má jinak rozmístěná tlačítka, takže si neskřípnete tu část ruky, ze které karpální tunel vzniká. Pomůže také ergonomická podložka ruky.

Během jakékoliv stereotypní práce, při níž zatěžujete zápěstí i dlaně, dělejte co nejvíce přestávek. Každou hodinu si protáhněte paže, zápěstí, ramena a krční svaly jednoduchými cviky.  Pravidelně si masírujte a protahujte prsty, ohýbejte zápěstí nahoru a dolů a zavírejte a otevírejte ruce, abyste zabránili otokům.

Cviky na uvolnění rukou

Dejte ohnutou paži za hlavu a lehce ji stlačujte druhou rukou za loket dolů. Pomůže také cvik, kdy položíte ruce na okraj stolu a kroužíte rameny jedním směrem a  zpátky. Sepněte ruce v úrovni hrudníku a takto sepnutýma rukama pohybujte dolů směrem k břichu a zpět. Tím si efektivně protahujete zápěstí. Na proztažení zápěstí je vhodný i cvik, kdy předpažíte jednu ruku s dlaní otočenou vzhůru. Druhou rukou dlaň ohýbejte směrem dolů. Pak si ruce vyměňte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *