Třídíme odpad. Více než dvě třetiny Čechů naprosto bez problémů odpad z domácnosti nejprve vytřídí a teprve pak odnáší do kontejnerů. Díky tomu se řada surovin vrací zpět do výrobního procesu a tím s, nezanedbatelně šetří životní prostředí nás všech.
Víte, že vytříděné PET lahve se používají k výrobě fleecových mikin? Že papír se dá recyklovat jen sedmkrát, pak už je lepší ho přidat do kompostu? Téměř všechen odpad z domácnosti se dá znovu použít, my ale obvykle třídíme jen plasty, papír a sklo. Někde ve městech mají i kontejner na bio odpad, tedy rostlinné zbytky z kuchyně. Na vesnici si ho zpracují sami. Pojďme se ale zaměřit na ty tři základní kontejnery a popsat si, co do nich skutečně patří a co ne.
Modrý kontejner na papír
Do kontejneru na papír se především hází karton a novinový papír, samozřejmě i ostatní papírový odpad z domácnosti, tedy obaly, obálky (i ty s okýnkem), pokud nejsou špinavé či zamaštěné. Výjimky jsou: kartony od vajec, role od toaletního papíru, voskovaný a zalaminovaný papír, stejně jako papírové kapesníky do modrého kontejneru nepatří. U kapesníků je to jasně kvůli kontaminaci, plata od vajec a role od WC papíru jsou už tolikrát recyklovanou surovinou, že další použití už není možné.
Jestli do vašeho kontejneru patří i tetrapak krabice od mléka, se dočtete přímo na kontejneru, kam papír odnášíte. Někde se totiž hází do papíru, jinde do plastů a někde se nesbírá vůbec – záleží na dohodě obce se svozitelem.
Žlutý kontejner na plasty
Zpravidla se do tohoto kontejneru hází PET lahve, mohou se i fólie, sáčky, plastové tašky, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Do žlutého kontejneru patří i polystyrén, i ten se dá znovu použít.
Do kontejneru můžete hodit i obaly od čistících prostředků, pokud jde o láhve od oleje, ty tam dávejte pouze důkladně vymyté. Jestli se vám je nechce pracně odmašťovat, raději je hoďte do směsného odpadu.
Asi nejjednodušší je rozhodování v případě zeleného kontejneru, sklo je prostě sklo. I tady ale existují dvě výjimky: autosklo a zrcadlo, to tam nepatří.