Skla slunečních brýlí: Jaká se vyplatí volit pro maximální ochranu zraku?

Víte, které součásti slunečních brýlí jsou z hlediska ochrany zraku nejdůležitější? Ano, samozřejmě, odpověď je jednoduchá a jednoznačná. Jde o skla. Jejich výběr musí být maximálně precizní, jinak se můžete setkat s tím, že váš zrak bude chráněn minimálně. Mnohé modely pouze udávají některé hodnoty, jež nemusí být pravdivé. Jedná se především o nejlevnější sluneční brýle, které jsou aktuálně na trhu nabízeny. Podívejme se proto na volbu správných skel pod drobnohledem.

Tmavé sklo nemusí nezbytně ochránit dokonale

Mezi lidmi panuje jakýsi tradiční mýtus spočívající v tom, že čím jsou sluneční brýle tmavší, tím poskytnou vyšší míru ochrany. Vysvětlení je poměrně logické. UV filtr se nachází v průhledné části čočky, takže tmavost skla na jeho velikost nemá vliv. Brýle mající tmavou barvu, mohou bohužel disponovat i minimálním UV filtrem. Tím pádem bohužel spíše ublíží, než pomohou. Budete-li nosit takovéto nekvalitní brýle, nejspíše to bude horší, než kdybyste žádné neměli.

EEC certifikace jako základ

Víte, co je to certifikace EEC? Bez nadsázky lze říct, že se jedná o nezbytnost pro jakékoli kvalitní sluneční brýle. Ostatně, disponují jí jak sluneční brýle Ray-Ban, Dior, tak i mnohé další. Tato certifikace zaručuje míru pohlcení UV záření. Vztahuje se fakticky ke všem druhům UV záření, tady UVA, UVB i UVC záření.

Kvalitní UV filtr

U levných brýlí počítejte s jeho absencí, případně tím, že jsou vybaveny nekvalitním UV filtrem. Především pro značně prosluněné dny je zapotřebí brýlí s UV filtrem 400. Menší hodnoty už nebudou dostačující. Brýle s UV 400 umí zachytit až 99 % všeho škodlivého záření. Kategorie filtru se uvádí od 1 do 4. Lze říct, že čím je kategorie vyšší, tím je i čočka tmavší. Propustí tak mnohem nižší množství světla.

Barva skel

Určitě si předem promyslete, za jakým účelem hodláte brýle nosit. Podle toho se totiž volí samotná barva skel. My se podíváme podrobně na 4 charakteristiky brýlí podle typu nošení.

Běžné pravidelné nošení

Tady je na výběr hned několik barevných variací. Tradičně se volí především hnědá, šedá či zelená skla. Opět se situace odvíjí od konkrétních činností, jež hodláte v daný den vykonávat.

V prostředí s ostrým světlem

Budete po celý den na sluníčku? Ostrý svit dokáže potrápit, a tak se vyplatí vzít si co možná nejtmavší brýle, abyste světlo co možná nejvíce zmírnili, případně takřka úplně eliminovali. Na pláže se hodí třeba takové stylové brýle Prada.

Pro sportování

Běháte, jezdíte na kole? Pak vsaďte na sportovní brýle s vyměnitelnými skly. Jinak jsou hodně oblíbená skla oranžová a žlutá.

Řízení auta

Pokud chcete skvěle vidět za jakýchkoli okolností při řízení, vsaďte na polarizační skla. Ta umí utlumit nežádoucí odlesky a váš výhled tak bude zcela nezkreslený.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.