Jak lépe zvládnout stres

Stres k našemu životu patří, ať už je to ten negativní (rozčilování, neúspěch, zloba, závist, nemoc a podobně) nebo jde o pozitivní stres, tedy radost. Zvládnout ten špatný stres je základní předpoklad pro spokojený a zdravý život.

Jestliže se čas od času “vystresujete” adrenalinovým zážitkem či mluvením před veřejností, můžete dokonce posílit celkovou odolnost organismu. Dlouhodobý vleklý stres může vést k nepříjemným zdravotním problémům.

Buďte optimisté, ale ne idealisté

Pozitivní náhled na život, úsměv a optimismus jsou největšími zbraněmi proti stresu. To, že se teď něco nepovedlo, neznamená, že příště nebude líp. Chyby a selhání k životu patří a občas zasáhne i ta příslovečná smůla, ale statisticky nás potká stejná porce štěstí jako nepříjemností, takže nezoufejte.

Jestliže si ale svět kolem vás idealizujete, máte přehnaná očekávání a nereálné představy, a to ať už jde o vaše výkony či chování ostatních vůči vám, spadnete do stresové situace dřív, než se nadechnete.

Rozlišujte

Často se trápíme událostmi či situacemi, které nemůžeme změnit. Řiďte se pravidlem, tak trefně popsaným v motlitbě: …dej mi sílu změnit věci, které změnit můžu, trpělivost neměnit ty, co změnit nedokážu a moudrost rozlišit je od sebe navzájem. Napínejte energii a věnujte pozornost jen tomu, co je ve sféře vašeho vlivu. Vůbec se nezabývejte událostmi, které nedokážete změnit, protože ty vás jen rozčilují. Nepovažujte to za lhostejnost, spíš za duševní hygienu.

Svět se mění, můžete i vy

Změna je přirozenou součástí života a týká se to i změny našich myšlenek či postojů. Změňte staré vzorce chování, které vám již nevyhovují. Pokud zjistíte, že se vám nějaký dřívější postoj nebo určité jednání zdají nevhodné, cítíte-li se v něčem nepříjemně, změňte to. Nemusíte dělat to, co vás učili jako děti, nebo co se vám dosud jevilo správné. Můžete dělat to, co se vám zdá správné v této chvíli. Trénujte asertivitu a nenechte okolí, aby vámi manipulovalo.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.