Čím je zajímavá Neapol

Třetí největší město Itálie a metropole Kampánie, Neapol, je tak vychvalovaná a umělci opěvovaná, že by byla chyba ji alespoň jednou nenavštívit. Je opravdu krásná, to ano, ale čím je Neapol zajímavá?

Neapol vyrostla v jednom z nejkrásnějších zálivů na jihu Itálie ve stínu dosud činné sopky Vesuv, její historie sahá až do 8. století před naším letopočtem. Město zažilo období, kdy bylo součástí bylo součástí byzantské, francouzské, španělské i rakouské říše. To vše se samozřejmě výrazně odráží na vzhledu města, kde dodnes najdete řadu paláců, kostelů, promenád, parků, širokých i úzkých ulic a dalších památek na doby dávno minulé.

Zajímavá místa v Neapoli

Je jasné, že nedokážeme vypsat všechny, protože Neapol je plná historických památek. Například Královský palác Capodimonte, který byl původně vlastně jen loveckým zámečkem, ale za Karla III. se proměnil v královskou rezidenci. Dnes je zde Národní galerie, s jednou z nejlepších sbírek v celé Itálii. Na jižní straně náměstí Piazza del Municipio se nachází Castel Nuovo, sídlo králů a místokrálů Neapole.

Zajímavá je Bazilika svatého Františka z Pauly, v jejímž podzemí se nachází základy původní stavby už ze 4. století, nejstaršího kostela v Neapoli s unikátními freskami a sloupy. Jedním z nejzajímavějších kostelů v Neapoli je jistě Kostel San Domenico Maggiore. Byl postavený okolo roku 1300, uvnitř něj se nachází 24 kaplí, přičemž každá je něčím zajímavá a výjimečná.

Neapolský záliv

Neapol sice je plná architektonických památek, zároveň se pyšní úchvatnými parky, případně se můžete nechat vyvézt lanovkou až na vyhlídku u kartouzy Sv. Martina a Hradu Sv. Eliáše. Odsud je nádherný výhled nejen na město, ale i na celý Neapolský záliv.

Malebný záliv a přístav Neapol je branou otevřenou do Středozemního moře a odtud do celého světa. V přístavu se můžete kochat pohledem na záliv a na Vesuv, třeba z jedné z mnoha typických kaváren a cukráren. Zde také ochutnáte tu nejlepší kávu a pravou italskou zmrzlinu.