Dovolená na Maltě – památky a zajímavá místa

Malta je sice nejmenší stát v Evropě, patří ale rozhodně k těm nejzajímavějším místům na světě vůbec. Maltské souostroví je destinace jako stvořená pro dovolenou, její možnosti využívají rodiny s dětmi, mladí toužící po zábavě i senioři, kteří vyhledávají raději klid.

Kromě krásných pláží a příjemně teplého klimatu vás toto souostroví ve Středozemním moři zaujme svou různorodou architekturou ze všech možných období. Nejstarší stavby zde datují až do 5000 před n. l., narazíte zde na stará opevněná města, desítky vesniček s malými bílými krabicovými domky severoafrického typu i velké městské aglomerace.

Starověké památky na Maltě

Když vás teplé moře a pláže omrzí, můžete se vydat na průzkum této nádherné země, která d r. 1964 bývala britskou kolonií. I díky tomu se zde bez problémů dorozumíte anglicky, což destinaci dost zvýhodňuje. Historie Malty zasahuje do starověku, do doby cca 5000 let před kristem. Z té doby jsou zajímavé megalitické stavby chrámy Mnajrda (Tarxien) a Hagar Qim, jejich původ ale dosud nebyl objasněn.

Katakomby pod Maltou

Od roku 1980 se stal součástí kulturního dědictví UNESCO fascinující podzemní labyrint Hypogeum (tzn. podzemní obřadní prostor) Hal Saflieni – tři podlaží propojených průchodů a schodišť. V roce 2004 byl otevřen i veřejnosti.

Maltské podzemí skrývá celou řadu tajemství. Dokonce i seriózní vědci tvrdí, že katakomby pod maltskými městy mohou souviset s neznámými civilizacemi, cestou do středu Země nebo dokonce s mimozemšťany. Faktem je, že velkou část těchto podzemních prostor úřady v minulých desetiletích uzavřely či zasypaly. Například pod městem Dinglí-Klipp, kde po několika staletích budování v podzemí ve vrcholném středověku žilo až několik tisícovek obyvatel (nazývaných troglodyté), bylo v polovině 19. století nenávratně zničeno britskou armádou. Kromě zmiňovaného hypogea Hal Saflieni na předměstí hlavního města Valletty jsou turisticky vyhledávaným cílem mnohem mladší křesťanské katakomby sv. Pavla a sv. Agáty v Rabatu.

Modrá laguna

Malý ostrov Comino, kde trvale žije jen několik obyvatel, je velkým turistickým lákadlem. Tento ostrůvek mezi ostrovem malta a Gozo nabízí opravdu neobvyklou podívanou na vyprahlou krajinu s úchvatnou Modrou lagunou na západě ostrova. Tady najdete i věž Comino neboli věž St. Mary (maltsky Torri ta ‚Santa Marija), posravenou v r. 1618.