Vyrazte v Česku do hor – Krkonoše přináší mnoho možností

Už jste byli v létě v Krkonoších? Pokud patříte k těm, kdo si myslí, že hory jsou jen na zimní lyžování, tak právě pro vás máme tipy na místa která je dobré navštívit i mimo lyžovací sezónu. Krkonoše nabízí řadu možností, jak strávit léto na horách aktivně a zajímavě.

Naše nejvyšší pohoří můžeme rozdělit na tři oblasti: na západní, centrální a východní Krkonoše. Každá oblast má své známé středisko a kromě sjezdovek v zimě poskytuje i další možnosti, jak strávit dovolenou, a to celoročně. Některé z nich vám podrobněji přiblížíme.

Západní Krkonoše

Střediskem oblasti západních Krkonoší je město Harrachov, známé především svými skokanskými můstky. Tento region si zachoval původní ráz krajiny, takže je ideální pro horskou turistiku. Začít můžete například hned u nedalekých Mumlavských vodopádů na říčce Mumlavě, které padají do hloubky 10 m na okraji Mumlavského dolu. Přímo v Harrachově se můžete pokochat původní architekturou typickou pro oblast a využít některé místní aktivity, například bobovou dráhu či sklářské muzeum.

V nedaleké Jilemnici je k vidění Krkonošské muzeum s expozicí o historii a lidové kultuře západních Krkonoš, ale také o počátcích lyžování v českých zemích. Procházkou se můžete vydat do sportovního areálu Hraběnka a projet se třeba na kolečkových bruslích.

Centrální Krkonoše

Výchozím bodem střední části Krkonoš je Špindlerův Mlýn s řadou turistických tras do okolí. Například Mlynářovy okruhy vás seznámí s městem a okolím, můžete si dojít až k lanovce na Medvědín a ocenit krásná panoramata. Dojít se dá také k pramenu Labe nebo k Pančavskému vodopádu, který díky své výšce (148 m) patří k největším v Čechách, případně na nedalekou Labskou boudu nebo k jedné z nejstarších bud v Krkonoších – k boudě Dvoračky. Původních turistických ubytoven (boudy) je v této části Krkonoš nejvíc.

Východní Krkonoše

Východní Krkonoše, to je především nejvyšší česká hora Sněžka. Z měst v regionu zmiňme alespoň Pec pod Sněžkou a Janské Lázně. V Peci pod Sněžkou je spousta možností vyžití, rozhodně byste ale měli využít lanovku, která vás doveze na vrchol Sněžky, pokud se tam nechcete vydat pěšky nebo na kole. Zážitek z výhledu si rozhodně nenechte ujít.

Janské Lázně leží v Krkonošském národním parku, na úpatí Černé hory. Toto lázeňské městečko proslulo léčbou dětské obrny, vyvěrá tu několik desítek pramenů. Za prohlídku stojí secesní kolonád, socha Krakonoše, případně výletní altán Muchomůrka na místě zvaném dříve Princeznina tišina podle princezny Almy Thurn-Taxisové, která měla toto místo v oblibě.

Diskuze je uzavřena.