Stresové situace a napjaté vztahy na pracovišti rozhodně nepatří k parametrům, které by zlepšovaly výkon a efektivitu práce. Přesto se ale občas najdou nadřízení, kteří k nezdravému pracovnímu prostředí dost pomáhají. A celkem často je to v případě, že je šéfem žena.
Žena na vedoucí pozici bývá náročnější, než její mužský protějšek, bývá tvrdá a nekompromisní. Pracovat pod vedením takové nadřízené nemusí zvládnout každý, může se cítit pod tlakem, nedoceněný a do práce se vůbec netěší. Náročné šéfové ale nejsou všechny stejné.
Je náročná i na sebe
Asi nejčastější typ je náročná nadřízená, která stejně velké nároky klade nejen na svůj tým, ale i na sebe. Je zvyklá celý život tvrdě pracovat, aby se udržela ve světě mužů, takže jí nepřijde nijak divné očekávat stejný výkon i od svých podřízených. Za její jednání do značné míry může diskriminace na pracovním trhu, která u nás stále panuje.
Pokud je vaše šéfová tenhle typ, můžete se uklidnit, není to nic osobního. Je to sice těžké, ale její vysoké nároky mohou přispět k osobnímu růstu, k vyšším výkonům. Prostě tvrdá, ale férová škola.
Včelí královna
Na prestižních pozicích se občas objeví ženy se syndromem včelí královny. Takové šéfové se rády obklopují muži a ženy v týmu strpí jedině proto, že není vyhnutí. Bohužel jim to pak dávají stále najevo svým chladným až urážlivým chováním.
Pracovat pod takovou nadřízenou není med, jestli nejste odolná, raději se porozhlédněte jinde. S ní se ale nikdy nepouštějte do sporu, buďte k ní slušná a laskavá, jak jen dokážete. Nicméně si vytyčte hranice, které jí nedovolte překročit.
Naštěstí ženy jsou obvykle přece jen empatická a lidská stvoření, těch chladných, extrémně vůdčích “alfa samic” není příliš. Takže jestli je na vás vaše šéfová metr, pravděpodobně to vyplývá z její pozice. Očekává od vás výkon, ovšem umí ocenit nejen vaši práci ale i vás.