Jak rozvíjet u dětí fantazii a představivost

Fantazie je v našem životě velmi důležitá. Díky ní je život nejen pestřejší a zábavnější, ale také se mnohem lépe zvládají náročné úkoly i vyloženě těžké situace. Člověk s fantazií a představivostí snáze najde řešení, která nejsou na první pohled zřejmá.

Díky rozvoji fantazie v dětství máte také větší šanci, že jako dospělý člověk uspějete se svými projekty. Představivost zároveň rozvíjí slovní zásobu, řeč, komunikační dovednost a houževnatost, což přispívá k zdravému sebevědomí.

Jak se projevuje představivost u dětí

Už od 18. měsíce se dají u dítěte vypozorovat situace, kdy uplatňuje svou fantazii, částečně i proto, že ještě nemá pevnou hranici mezi ní a realitou. Během předškolního věku jeho představivost vrcholí, někdy i tím, že se bojí strašidel pod postelí, nebo si povídá s hračkou jako se svým nejlepším kamarádem. Běžné jsou hry na doktora, na prodavačku, kadeřnici nebo průvodčího ve vlaku a samozřejmě na rodinu.

Jak rozvíjet fantazii dítěte

Na vývoj dítěte je zcela zásadně působí prostředí, z něhož vychází. Láskyplné a podporující bývá pro dítě velmi podnětné a zároveň bezpečné, takže se jeho představivost může nerušeně rozvíjet. Jak její rozvoj můžete ovlivnit:

  • Dětská hra – rozvíjí fantazii i řeč, zlepšuje slovní zásobu. Dítě se díky hře učí zvládat každodenní situace.
  • Výlety za poznáním – nejde jen o pozorování přírody, nalezené přírodní materiály se dají použít k tvorbě, například domečku pro zvířátka.
  • Společenské hry – dobře zvolené hry mají pozitivní vliv na celkový rozvoj dítěte
  • Čtení knih – čtení rozvíjí fantazie i slovní zásobu a tím také vyjadřovací schopnost
  • Tvoření – nezáleží na tom, zda dítě maluje, tvoří z hlíny či peče cukroví. Rozvíjí si nejen fantazii, ale i motoriku a další dovednosti.

Podpořit představivost svého dítěte můžete vhodně zvolenými otázkami: Co ti to připomíná? Co by se z toho dalo vyrobit? Jak se to dá udělat? Jakou barvu by to  mohlo mít?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.