Znáte ketonovou dietu?

Pokud neznáte ketonovou dietu, pak nevíme, ve kterém světě žijete! A proč tak netradiční úvod? Skutečnost se má tak, že právě ketonová dieta patří mezi nejznámější diety vůbec! Zařadit jí můžeme mezi alternativní diety a možná jste o ní slyšeli pod názvem Atkinsova či bezsacharidová dieta, za jejímž vznikem stojí doktor amerického původu Robert Atkins. Pokud ketonovou dietu znáte jen okrajově nebo o ní dokonce vůbec nic nevíte, pak jsou následující řádky určené právě vám!

Pojďme si společně představit ketonovou dietu!

Určitě vás zajímá, na čem staví ketonová dieta a co je jejím základním pilířem. Podstatou tohoto druhu diety je omezení příjmu sacharidů a to až pod 25g za den, kdy je zakázáno konzumovat pečivo, těstoviny, rýži, brambory či ovoce nebo sladkosti. Na druhou stranu si můžete prakticky neomezeně dopřávat tučné maso, vysokotučné mléčn výrobky nebo máslo. Že se vám to zdá úplně postavené na hlavu? Pak čtěte dál!

Jak ketonová dieta vlastně funguje?

Cílem ketonové diety je nastolit v organismu změny spojené s hladověním, kdy dochází k využívání ketolátek jako hlavního zdroje veškeré energie. Ketolátky  jsou látky vznikající během rozkládání tuků za určitých podmínek, především pak během hladovění. Vy vašemu tělu nedopřejete sacharidy, které jsou běžně prvotním zdrojem energie a vaše tělo si tak bude muset poradit jinak.

Kladné a záporné stránky ketonové diety

+ rychlost úbytku na váze
+ efektivní hubnutí
+ během diety nedochází ke ztrátě svalové hmoty

– může způsobit nevolnosti
– není vhodná pro dlouhodobé hledisko
– pokud se nedodrží správně, následuje obrovský jo-jo efekt

Rychlý úbytek na váze, ale musíte se držet pravidel!

Pokud se rozhodnete pro ketonovou dietu, pak vás musíme upozornit na jeden důležitý fakt: není pro každého! Vyhnout by se jí měli lidé trpící cukrovkou a to co možná nejširším obloukem. Ačkoli z krátkodobého hlediska působí skvěle a pyšní se úžasnými výsledky, které sami na sobě můžete pozorovat již velice brzy, pokud si nedáte pozor a nebudete jí dodržovat správně, pak místo radování se z kýžených výsledků spláčete nad výsledkem v podobě obrovského jo-jo efektu!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.