Jak poznat správné tempo při běhání

V dnešní době je běhání velkým trendem. Někdo běhá, aby měl krásnou pevnou postavu v létě do plavek, jiný proto, že se odreaguje a vyčistí si hlavu. Jiní o tom zatím jen uvažují. Věděli jste, že správné tempo při běhání je stejně důležité, jako je důležité správné dýchání?  

Na vaší rychlosti běhu se odráží to, jak dlouho běžíte. Dalo by se říci, že jde o celkovou výdrž, díky ní pak můžete běžet delší trasu. V případě, že hned na začátku nasadíte vysoké tempo, dlouho nevydržíte a daleko se nedostanete. V opačném případě nebudete mít pro změnu žádný výsledek. A jak tedy zjistit to správné běžecké tempo?

Naučit se odhadnout svoji rychlost

Málo kdo z vás, pokud nejste zkušený běžec, dokáže odhadnout svou rychlost. To má za následek, že běžíte moc pomalu nebo rychle. Je dobré se pro začátek držet techniky, různých speciálních aplikací, například můžete využít GPS  pomůcky. Pomohou vám měřit čas a vzdálenost. Doporučuji při každém tréninku zkoušet odhadovat svoji rychlost a kontrolovat a srovnávat s aplikací. Je dobré zkoušet odhadovat vaše tempo v různých fázích běhu, nejlépe po kilometru. Touto metodou za nějaký čas začnete více vnímat své tělo, a to i v různém stupni únavy s ohledem na náročnost trasy.

Určitě není však běhání o tom, že budete celou dobu přemýšlet nad tím, zda neběžíte moc rychle nebo pomalu. Vždy je důležité, abyste běhali, protože vás to baví a cítíte se po běhu o poznání lépe.

Správné tempo podle vzdálenosti

Vaše tempo se samozřejmě liší podle toho jestli běžíte 5 nebo 10 km. Vaše tempo si rozvrhněte tak, abyste na začátku, než se rozehřeje, běželi volněji, poté můžete své tempo zvýšit. Stejně tak v posledních kilometrech zvolněte. Někteří běžci si pro začátek tempo vypočítávají podle vzorečků, dostupných běžně na internetu. Pro začátečníky jako vodítko stačí běžet tak rychle, abyste dokázali pravidelně dýchat, případně se při hovoru jen lehce zadýchávali. V tomhle tempu mimochodem nejlépe spalujete tuky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.