Jak zmírnit příznaky atopie

Jestli patříte k té desetině obyvatelstva, která se potýká s atopickou dermatitidou či ekzémem, víte, že zcela vyléčit už nikdy nepůjde. Existují ovšem způsoby, jak zmírnit příznaky a ulevit si na chvíli od nepříjemného svědění, pálení, praskání a mokvání.  

Atopický ekzém je částečně dám genetickou dispozicí, spouštěčem ovšem bývá nějaký alergen v okolí (saponáty, zvířecí srst, pyl či prach) nebo v potravě, například ořechy, mléčné výrobky, některé druhy ovoce nebo chemické látky přidávané do potravin. Proto první, co je třeba udělat, aby se zmírnila atopie, je odstranit tento alergen.

Doporučená péče o postižená místa

Vzhledem k tomu, že pokožka se v důsledku atopie vysušuje a následně praská, je nutné ji promazávat mastnými krémy s obsahem vápníku a vitamínů A a E. Je žádoucí vyvarovat se parfémovaných mycích přípravků, mýdla nejsou pro atopika vůbec vhodná. Na mytí je dobré používat speciální olejové prostředky pro citlivou pokožku.

Při zarudnutí je možné zmírnit projev ekzému mastí se zinkem a tzv. bariérové krémy (krémy s dexpanthenolem, s glycerinem nebo urea), pokud flíčky začnou mokvat, je jediným řešením lékař, který předepíše hojivé masti. V současné době se používají léčivé krémy s kortikoidy nebo novější imunomodulátory, u těch nehrozí vedlejší účinky.

Na ekzém přírodní cestou

Není vždy nutné používat farmaceutické přípravky, zvlášť použití kortikoidů může být pro někoho diskutabilní. Samozřejmě jsou i alternativní způsoby, jak zmírnit nejen zánětlivé procesy, ale i svědění (ředevším noční, kdy brání spánku).

Na promazávání je velmi vhodný kokosový olej, bambucké máslo, ale i obyčejná vazelína. Urychlení hojení a snížení zánětu dokáže každodenní užívání vitamínu E. Navíc zmírňuje svědění a umí zabránit tvorbě jizev.

Ke zklidnění i k regeneraci pokožky pomáhají zábaly z odvaru z přesličky rolní, případně z jablečného octa. Hojivé jsou lázně z mořské nebo epsomské soli (draslík velmi pomáhá regenerovat pokožku). Účinné jsou také domácí masti s výtažkem z lékořice, olejem z levandule, tea tree nebo konopným. Za zkoušku stojí také aloe vera, jejíž gel má nejen léčí, ale také chladí a uklidňuje svědění.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.