Potíže se žlučníkem dokážou člověka hodně potrápit. Už moje babička říkávala: žlučník, to je prevít! V dnešní době není žádnou výjimkou, když se stane jeho obětí i mladý člověk. Takový žlučníkový záchvat není skutečně nic příjemného. Ať už při vleklých potížích či po chirurgickém zákroku je potřeba dodržovat přísnou dietu. Žlučníková dieta striktně omezuje přepalované tuky a vůbec veškerý příjem tuků a dráždivého jídla. Které jsou vhodné i ty nevhodné, si prozradíme v dnešním článku.
Žlučníková dieta – co jíst?
Při žlučníkové dietě jsou vřele doporučovány polévky – zeleninové nemastné vývary se zavářkami. Co se týká zeleniny, je vhodné se vyhnout těm nadýmavým: hrášek, fazole, květák, zelí, kapusta, pórek. Konzumovat se mohou také polévky z obilovin, které je lepší rozmixovat, pro jejich lepší stravitelnost. Nemáte-li v tom dni už ve svém jídelníčku zařazeny vejce, můžete polévku zjemnit žloutkem či bílkem. Podle snášenlivosti postiženého lze vyzkoušet i knedlíčky z kuřecích jater. Chybět by neměly vitamíny v podobě petrželky, libečku či pažitky.
Vyhněte se tučnému
Používejte jen čerstvé máslo. Z olejů olivový nebo slunečnicový a nic z toho nesmí být dlouho skladované. Maso můžete konzumovat telecí, hovězí, krůtí, kuřecí a králičí. Vnitřnosti se moc nedoporučují. Pro přípravu masa upřednostněte vaření a dušení, vždy úplně do měkka. Na konci přípravy dochuťte rostlinným tukem nebo máslem, co vám ideálně vyhovuje. Příloha k masům by měla být rovněž lehce stravitelná – nejčastěji jsou to vařené brambory či bramborová kaše. Můžete brambory i zcela vynechat a dopřát si jen nějakou nenadýmavou zeleninu a trochu rýže. Knedlíky nejsou úplně dobrou variantou, ale nejsou zcela zakázány, záleží, jak se po nich cítíte.
Vhodné potraviny
- Pečivo, ale nesmí být čerstvé!
- Nízkotučné mléčné výrobky
- Kořenová zelenina
- Ovoce: jablíčka, banány, broskve
- Koření jen nepálivé a nedráždivé (sušená petržel, pažitka apod.)
- Libové maso
- Šunka
- V malém množství olivový olej
- Margaríny na mazání
- Med, hroznový cukr
Nevhodné potraviny
- Tučné a polotučné mléčné výrobky
- Tučné maso, uzeniny, ryby
- Polotovary a konzervované výrobky
- Pikantní a kořeněná jídla
- Čerstvé pečivo
- Sladké a smažené pokrmy
- Nadýmavá zelenina (cibule, luštěniny, květák, brokolice, česnek)
- Rajčata raději ne, kdy tak jen bez semínek
- Kokos, ořech
- Bobulové ovoce se semínky (angrešt, ostružiny, borůvky atd.)
- Hořčice, majonéza, ostrý kečup, tatarka
- Alkohol, káva a perlivé nápoje