Pagetova nemoc je vzácná forma rakoviny prsu, která začíná na bradavce a rozšiřuje se na dvorce kolem ní. Nejčastěji se vyskytuje u žen do 50 let, po menopauze se riziko výrazně snižuje.
Toto onemocnění viditelné na povrchu avizuje duktální nádor uvnitř prsu, pouze v ojedinělých případech vyskytuje bez jeho přítomnosti. Tato forma rakoviny vzniká, když buňky vnitřního nádoru migrují do tkáně bradavky..Objevuje se jen na jednom prsu, druhé bývá naprosto v pořádku.
Může se podobat ekzému
Na první pohled může Pagetova nemoc připomínat některou formu dermatitidy nebo ekzému. Tkáň na bradavce je zarudlá, odlupuje se, začne se vytvářet jakoby krusta. Tyto příznaky může doprovázet svědění a mokvání, ztuhnutí pokožky na bradavce nebo blízko ní, zploštění bradavky,nažloutlý nebo krvavý výtok. Zvyšuje se citlivost na prsa a sílí bolest.
Na rozdíl od ekzému či jiného kožního onemocnění, Pagetova nemoc prsu reaguje na masti jen sporadicky a to krátkodobě, obvykle topické léčení nezabírá vůbec.
Rychlá návštěva lékaře může zachránit život
Diagnostikovat správně Pagetovu chorobu je nutné co nejdříve, protože stejně jako ostatní duktální karcinomy je i tento zhoubný. I když si samovyšetřením nenajdete bulku, při kožních změnách na bradavce nebo výtoku z ní navštivte lékaře co nejrychleji., Ten vás jistě pošle na mamografické vyšetření, případně ještě na ultrazvuk. Konečnou diagnózu, invazivitu nemoci i stupeň vývoje nádoru potrvdí biopsie tkáně odebrané z napadeného prsu.
Biopsie také naznačí způsob, jak nádor léčit. Většinou se kombinuje několik metod léčby stejně jako v případech jiných karcinomů (chemoterapie, ozařováni, ablace prsu a pod.) Úspěch léčení závisí na tom, v jakém stádiu je Pagetova choroba odhalena. I tady platí, že čím dřív je diagnostikována, tím víc se zvyšuje úspěšnost léčby.