Tenisový loket nepatří určitě k onemocnění u tenistů, ale i běžných smrtelníků. Jde o postižení svalových úponů lokte projevující se nepříjemnou bolestí v místech úponů natahovačů ruky a prstů. Kdo někdy zažil, ví přesně o jak bolestivé a nepříjemné onemocnění jde.
Osobně jsem to zažila na vlastní kůži před několika lety a nikdy více. Nemocenskou jsem tenkrát měla přibližně 5 měsíců, protože moje práce sestávala s používání rukou. Tenkrát jsem kreslila a vyřezávala módní střihy. Příčiny vzniku onemocnění: nejčastěji se na jeho vzniku podílí přetěžování jednotlivých svalových skupin jednotvárným a opakujícím se pohybem, což byl i můj případ.
Onemocnění svalových a šlachových úponů
Tenisový loket je prakticky i teoreticky onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu, což postihuje až 3% populace. Vyskytuje se ve stejném měřítku u žen i mužů. Tenisový loket získal svůj název patrně proto, že byl častější výskyt tohoto problému zaznamenán u sportovců, ale vzniknout může při jakékoliv činnosti, dojde-li k přetížení. Přestože je toto onemocnění považováno mnohdy za drobnou indispozici, může mít pro postiženého i vážné následky.
Jak jsme již uvedli příčinou vzniku je nejčastěji přetížení, ale může se objevit také po různých úrazech či v souvislosti s poruchou v oblasti krční páteře. Rozeznáváme dva typy tohoto onemocnění, a to akutní a chronické. Akutní může vzniknout u nezvyklé a fyzicky náročné práci – nahazování omítky, štípání dříví a dokonce i při dlouhodobém psaní na PC. Chronická forma je vyvolána dlouhodobým přetěžováním, metabolickými či toxickými vlivy.
Tenisový loket a jeho léčba
Nejde o složitou, ale zato zdlouhavou léčbu, kterou dělíme na konzervativní a operační. U konzervativní léčby je nutné dodržovat klidový režim a končetinu zbytečně nepřetěžovat. Osobně jsem používala šátek a do něj ruku zavěsila. Rozhodnete-li se pracovat či dokonce sportovat, musíte omezit činnosti, jež by vedly k zbytečnému namáhání. Použít lze ortéza či epikondylární pásky – ty částečně stabilizují klouby a ulehčí práci šlachám.
Bolest se dá utlumit také přikládáním ledových obkladů. U velmi bolestivých případů se dávají šátkové obvazy či sádrová dlaha. Znehybnění končetiny však nesmí trvat dlouho, dochází při něm ke zkrácení nebo atrofii svalů. Patrně největší význam v konzervativní léčbě hraje fyzioterapie a různá cvičení, jež urychlují proces hojení. Já jsem pravidelně docházela na magnetoterapii, ale pomáhá i ultrazvuk, elektroterapie, termoterapie či kryoterapie. Mimo jiné se pacient neobejde bez léků. Váš lékař vám předepíše analgetika v podobě mastí i pilulek. Jestliže je léčení neúspěšné, přistupuje se k léčbě kortikoidy a obstřiky. U chronických stavů se pak přechází k operační léčbě.