4 věci, na které nesmíte zapomenout po příchodu z porodnice

Čas strávený na oddělení šestinedělí se pomalu krátí, na jednu stranu se už nemůžete dočkat, až budete se svým uzlíčkem štěstí konečně doma, na stranu druhou máte hlavu plnou otázek, co všechno musíte zařídit po příchodu z porodnice. Abychom vám trochu ušetřili starosti, připravili jsme pro všechny čerstvé či budoucí maminky dnešní článek, ve kterém se společně podíváme na důležité věci, na které po příchodu z porodnice nesmíte zapomenout.

Co musíte obstarat po příchodu z porodnice

Nezáleží na tom, zda si dnešní článek přečtete den před odchodem z oddělení šestinedělí nebo ještě v období vašeho těhotenství. Určitě nebude na škodu, pokud budete mít jasno, na co nesmíte zapomenout po příchodu z porodnice. Chápeme, že s malým miminkem toho na vás bude moc, s námi ale nic důležitého nevynecháte.

1. Zavolejte dětskému lékaři

Ještě před narozením miminka byste měli mít sehnaného praktického dětského lékaře. Jakmile se s vaším novorozencem vrátíte z porodnice domů, zavolejte lékaři a domluvte se s ním na první prohlídce. K lékaři si s sebou vezměte propouštěcí zprávu z porodnice, očkovací průkaz, kartičku pojištěnce a rodný list.

2. Zaregistrujte dítě u zdravotní pojišťovny

Ačkoli je vaše novorozené miminko den po narození automaticky pojištěnou stejné zdravotní pojišťovny jako vy, musíte do 8 dní od obdržení rodného listu na této pojišťovně provést jeho registraci.

3. Kontaktujte zaměstnavatele nebo předložte rodný list dítěte na ÚP

Jestliže jste před odchodem na mateřskou dovolenou byla zaměstnaná, kontaktujte svého bývalého zaměstnavatele a předložte mzdové účtárně rodný list vašeho miminka. Pokud jste byla nezaměstnaná a před narozením dítěte vedená v evidenci na úřadu práce, měla byste na příslušném ÚP předložit dětský rodný list. Zároveň zde můžete požádat o rodičovský příspěvek.

4. Zažádejte o porodné

Pokud splníte zákonem stanovené podmínky, můžete po příchodu z porodnice zažádat o porodné. O podmínkách pro jeho schválení se dočtete na internetu.