6 věcí, které batole potřebuje od své mámy

Matka je pro každého první člověk, kterého na cestě životem pozná a především na něhož je v první fázi naprosto odkázaný. Je to také náš první navázaný mezilidský a emoniconální vztah, první vzor, učitelka – maminka je prostě pro každé dítě něčím tak výlučným, že se v praxi nedá nahradit, i když je to občas nutné.

1. Máma je potrava

A to nejen proto13, že je matka první zdroj, z něhož je dítě krmeno, ale i v pozdější době je ona tím, kdo vybírá vhodnou stravu a připravuje ji dítěti. Podle lékařských doporučení zařazuje ve vhodnou dobu další potraviny, na něž dítě přivyká, podává mu je v takové podobě, aby pro něj byly stravitelné a neuškodily mu.

2. Máma je každodenní hygiena

Řekněte sami, kdo dítě nejčastěji přebaluje, koupe, převléká do čistého? A taky se stará o to, aby mělo dost plen a čisté prádlo a vhodné mycí přípravky. Později ho učí základním hygienickým úkonům včetně čištění zoubků. Je to máma, kdo drží děťátko v neustále čistotě.

3. Máma je bezpečí

Už od prenatálního období si dítě rozezná svoji matku. pociťuje a vyhledává u ní bezpečí. Když ji nevnímá ve své blízkosti, cítí úzkost a potřebuje její objetí, o které se umí hlasitě přihlásit.

4. Máma je správný emocionální vývoj

Už v miminkovském věku se vytváří důležité citové vazby. Je to období, kdy dítě potřebuje vnímat, že je milované, tak mu roste sebevědomí a pocit, že někam patří. Jak důležitá je tato doba a úloha matky pro emocionální vývoj dítěte, je zřejmé u dětí, které od narození vyrůstají v ústavní péči.

5. Máma je zábava

To ona je většinu dne s batoletem a hraje si s ním. Učí ho objevovat svět, kreativitě, první dětské hry. I když se v této činnosti často zapojuje i otec, je máma tou hlavní organizátorkou dětského dne.

6. Máma je pokrok

Je první učitelkou: chůze, mluvení, oblékání – je toho tolik, co se musí dítě v období prvních let naučit a je to pravě matka, která stojí za všemi jeho úspěchy. Výzkumy jednoznačně prokazují, že dítě v láskyplné mateřské péči dělá větší a rychlejší pokroky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.