Voda s citronem jako lék na hubnutí

Asi jste už taky slyšeli o tom, že sklenice vlažné vody se šťávou z citronu vám pomůže zhubnout. Dokonce i některé světové celebrity tuto metodu propagují, například Gwyneth Paltrow a Miranda Kerr. Je pravda, že tyto dvě dámy opravdu velmi štíhlé jsou, ale opravdu je to díky pití vody s citronem?

S názorem, že stačí sklenice vody s citronovou šťávou po ránu, abyste se zbavili přebytečných kilogramů, přišla před časem jedna japonská studie. Podle ní za odbourávání tuků může přítomnost polyfenolů, které jsou v citronech obsaženy, které navíc pomáhají pročistit organismus. 

Jenom citron nestačí

Je pravděpodobné, že pokud si dáte ráno nalačno sklenici vlažné vody, nastartujete metabolismus a zrychlíte peristaltiku střev. Citronová šťáva v ní ani být nemusí. Na druhou stranu citron ani neuškodí – s obsahem vitamínu C a dostatkem vlákniny pektinu dokonce působí na organismus pozitivně. Spoléhat ale jen na ranní nápoj by bylo bláhové. Abyste zhubli a váhu si udrželi, je třeba změnit jídelníček a vydat víc energie než přijmete.

Abychom byli k citronu spravedliví, můžeme připustit, že se na hubnutí může podílet. Pektin totiž pomáhá snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu a má protizánětlivé účinky. Pomáhá také lepšímu vstřebávání a metabolismu tuků. 

V čem je citron ještě prospěšný

Vitamin C posiluje imunitu, takže působí jako skvělá prevence v období chřipek a nachlazení. Pomáhá regulovat hodnotu krevního tlaku i pročistit krev. Působí močopudně, takže zajišťuje zdraví močových cest, díky dezinfekčním účinkům dokáže působit i protizánětlivě. V neposlední řadě  snižuje horečku, zlepšuje pleť a pomáhá se zažíváním. 

Jestliže začnete pít vodu s citronem místo slazených nápojů, uděláte hodně pro své zdraví a určitě můžete i snížit hmotnost. Druhým důvodem, proč to opravdu může fungovat, je efekt zvaný placebo. Pokud totiž věříte, že každodenní pití vody s citronem vám pomůže zhubnout, nejspíš se pozitivní výsledek dostaví.