Tipy na skvělou knihu vedle domácích prací

Domácí práce nejsou úplně tou nejoblíbenější aktivitou, takže jestli to máte, jako já, asi se často motivujete nějakou příjemnou odměnou. K žehlení si otevřete láhev vína, k velkému úklidu pustíte naplno oblíbenou hudbu a když je hotovo, napustíte vanu plnou voňavé pěny a vezmete nějakou super knížku. 

Tentokrát vám doporučím tři knihy, které mají něco společného, i když ve výsledku je každá úplně jiná. Jsou to příběhy motivované životem autorek, žen dost silných na to, aby odhodily předsudky, vzepřely se konvencím a ještě o tom dokázaly napsat nádhernou knihu. Možná vás poučí, možná inspirují, ale docela jistě vás pobaví.

V jiné době

První tip, Pýcha a předsudek od Jane Austenové vás přenese do Anglie na přelomu 18. a 19. století. Do Anglie puritánské, sešněrované spoustou pravidel, do doby sňatků z rozumu, marnotratnosti a touze vyšplhat po společenském žebříčku provdáváním svých dcer za co nejlepší partii. Autorka s lehkou ironií popisuje běžný život vyšší společenské vrstvy a prostředí, které jí je velmi blízké. Pýcha a předsudky vstují mezi hlavní hrdiny, Elizabeth a Darcyho, nakonec ale najdou společnou řeč.

V odlišném prostředí

Když byla Betty McDonaldová nemocná a devět měsíců si léčila tuberkulózu, což bylo v době druhé světové války dost obtížné, sepsala své vzpomínky do nádherných knih, plných humoru. O svém prvním manželství a životě na slepičí farmě v zapadlém koutě lesnatého severozápadu USA vypráví v knize Vejce a já. Přestože šlo jistě o nejtěžší čtyři roky jejího života, v knize vyzní jako velká legrace, především srovnání zaostalého života amerického venkova a “civilizované” společnosti, z níž Betty pocházela.

V novém životě

Když se v noci začnete budit s neodbytnou myšlenkou, že žijete úplně jiný život, než jste si pro sebe vysnili, že vám čas utíká mezi prsty a s ním i šance něco změnit, jednoho dne prostě dozraje rozhodnutí opustit manžela, který vás má rád a život úspěšné novinářky, za nějž by se možná někdo jiný zaprodal, a jdete hledat vlastní štěstí. Kniha Elizabeth Gilbertové “Jíst, meditovat, milovat” je směsí cestování, hledání sebe sama a objevování nových kultur. Je neuvěřitelně povzbudivá a inspirující, je ujištěním, že když budete žít svůj život podle svých představ, nikoli podle očekávání těch druhých, dojdete ke svému štěstí.