Jak využít smetánku lékařskou – pampelišku

Zahrádkáři ji možná často vnímají jako nepříjemný plevel na trávnících, pro trpící lidi je však cenným zdrojem látek s léčivými účinky. Pampeliška pomáhá hlavně při léčbě nemocí žlučníku a jater.

Kvete v dubnu a v květnu na mezích, loukách a trávnících, nemá ráda vlhká stanoviště. Pampeliška se dá využít prakticky celá. Před rozkvětem se sbírá podzemní kořen, během jara a léta pampeliškové listy a samozřejmě žluté květy trháme na tak zvaný pampeliškový med.

Květy na sirup, med či do salátu

Květy smetánky se nedají sušit, proto je zpracováváme čerstvé. Spolu se stvolem je přidáváme do salátů, podporují očistu organismu, funkci jater a žlučníku, pomáhají při léčbě hepatitidy, dny, revmatismu a cukrovky, dodají energii.

Z květů pampelišek si ještě dnes ve spoustě domácností připravují falešný med, dá se také připravit sirup za studena. Stačí litr květů zasypat ve sterilizované sklenici cukrem (nejlépe třtinovým), uzavřít a nechat dva dny louhovat. Občas je dobré sklenicí protřepat. Po dvou dnech do sklenice přilijeme 200 ml vody, promícháme a přelijeme do čistých sklenic.

Jak využít listy a kořen

Mladé lístky smetánky lékařské jsou plné vitamínu C, kterého má náš organismus po zimě nedostatek. Proto se přidávají do zeleninových salátů. V listech se také nachází vysoké množství železa, takže ani pampeliškový špenát, pesto či smoothie není kuchařům neznámý. Lístky se mohou přidat jako koření do polévky, případně je nasušit a používat k přípravě pročišťujícího čaje.

Ze sušeného kořene se připravuje čaj na snižování hladiny cholesterolu či vysokého krevního tlaku, regulaci hladiny cukru v krvi a podporu trávení. Čaj z kořene pampelišky také odvodňuje, detoxikuje játra a ledviny a zlepšuje jejich stav, zároveň léčí některá kožní onemocnění, například ekzémy, lupénku nebo akné.  Sušený kořen i listy uchováváme v uzavřených nádobách, aby nezplesnivěl.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.