Co si představit pod esenciálními oleji a jaký mají užitek

Esenciální neboli éterické oleje nejsou pro nás zase až tak velkou neznámou. Dokonce věřím, že většina z nás je nějakým způsobem běžně používá i doma. NApříklad si je kapeme do vody v aromalampě. Zahřátím se z nich uvolňuje vůně, která v souladu s aromaterapií působí na naši náladu i zdraví.

V poslední době se esenciální oleje začínají popularizovat i z hlediska celostní medicíny a stále častěji se propaguje i jejich vnitřní užívání. Dříve, než se seznámíme s účinky těchto olejů, je nutné upozornit na to, že bez odborného dohledu a správného dávkování vám mohou vnitřně užívané éterické oleje i uškodit. Proto se nejprve poraďte se specialistou.

Mohou nahradit antibiotika?

Vědecké studie prokázaly, že esenciální oleje na bázi oregana a tymiánu dokáží fungovat proti infekcím způsobeným parazity, bakteriemi a houbami stejně dobře, jako tradiční antibiotika. Zmiňované oleje redukují ve střevech přemnožené bakterie a tím nás zbavit infekce. Stejně jako antibiotika ale ničí i prospěšné mikroorganismy střevní mikroflóry, proto je jejich užívání nutné regulovat. Nicméně je to pro nás skvělá zpráva, protože se bakterie stávají vůči antibiotikům čím dál více odolné a jakákoliv alternativa nás v boji s nimi může zase posunout dopředu.

Lék na rakovinu

Čínští vědci dlouhodobě zkoumají účinky 10 nejčastěji používaných esenciálních olejů (mátový, zázvorový, citronový, grepový, jasmínový, levandulový, heřmánkový, tymiánový, růžový a skořicový) a došli k závěru, že většina z nich vykazuje silnou cytotoxicitu u všech testovaných druhů rakoviny. Například heřmánkový olej dokáže zničit až 93% buněk rakoviny prsu a tymiánový olej dokonce 97 procent.

Esenciální oleje také významně posilují imunitní systém (v tom je premiantem eukalyptový olej), takže jakákoliv dlouhodobá léčba, včetně rakoviny, by se mohla účinky olejů podpořit.