Co si představit pod esenciálními oleji a jaký mají užitek

Esenciální neboli éterické oleje nejsou pro nás zase až tak velkou neznámou. Dokonce věřím, že většina z nás je nějakým způsobem běžně používá i doma. NApříklad si je kapeme do vody v aromalampě. Zahřátím se z nich uvolňuje vůně, která v souladu s aromaterapií působí na naši náladu i zdraví.

V poslední době se esenciální oleje začínají popularizovat i z hlediska celostní medicíny a stále častěji se propaguje i jejich vnitřní užívání. Dříve, než se seznámíme s účinky těchto olejů, je nutné upozornit na to, že bez odborného dohledu a správného dávkování vám mohou vnitřně užívané éterické oleje i uškodit. Proto se nejprve poraďte se specialistou.

Mohou nahradit antibiotika?

Vědecké studie prokázaly, že esenciální oleje na bázi oregana a tymiánu dokáží fungovat proti infekcím způsobeným parazity, bakteriemi a houbami stejně dobře, jako tradiční antibiotika. Zmiňované oleje redukují ve střevech přemnožené bakterie a tím nás zbavit infekce. Stejně jako antibiotika ale ničí i prospěšné mikroorganismy střevní mikroflóry, proto je jejich užívání nutné regulovat. Nicméně je to pro nás skvělá zpráva, protože se bakterie stávají vůči antibiotikům čím dál více odolné a jakákoliv alternativa nás v boji s nimi může zase posunout dopředu.

Lék na rakovinu

Čínští vědci dlouhodobě zkoumají účinky 10 nejčastěji používaných esenciálních olejů (mátový, zázvorový, citronový, grepový, jasmínový, levandulový, heřmánkový, tymiánový, růžový a skořicový) a došli k závěru, že většina z nich vykazuje silnou cytotoxicitu u všech testovaných druhů rakoviny. Například heřmánkový olej dokáže zničit až 93% buněk rakoviny prsu a tymiánový olej dokonce 97 procent.

Esenciální oleje také významně posilují imunitní systém (v tom je premiantem eukalyptový olej), takže jakákoliv dlouhodobá léčba, včetně rakoviny, by se mohla účinky olejů podpořit.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.