Údržba venkovních žaluzií a rolet

O venkovní stínící prvky je třeba pravidelně pečovat, aby vypadaly stále jako ze škatulky i po delší době používání. Preventivní údržba předokenních rolet a žaluzií zaručuje nejen bezporuchový provoz, ale také pomáhá prodloužit životnost použitých materiálů až o několik let.

Venkovní žaluzie či rolety jsou nejčastěji znečištěny prachem, pylem, ptačím trusem, popílkem z komínů či povětrnostními vlivy. Výrobci obecně doporučují věnovat pozornost potřebné péči optimálně dvakrát ročně, nejlépe po teplých letních měsících a po skončení zimního období, nicméně i údržba jednou za rok je dostatečná.

Jak rolety a žaluzie správně čistit?

Umývání venkovních stínících systémů není vůbec nic složitého a věřte, že vám k tomu bohatě postačí čisticí prostředky, které běžně najdete v každé domácnosti. Před samotným čištěním se roleta musí zatáhnout do spodní polohy, horizontální žaluzie je nutné sklopit ve svislém směru. Celou konstrukci nejprve opláchněte obyčejnou vodou, aby se odplavila hrubá špína, která by mohla povrch lamel při otírání poškrábat. Usazené nečistoty následně odstraňujte textilní tkaninou nebo měkkou houbičkou namočenou v mýdlové vodě s teplotou do 40 °C. Na odolnější skvrny můžete do vody přidat pár kapek jaru. Otírání provádíme po směru sklopených lamel seshora dolů jednoduchými tahy, není nutné zbytečně moc tlačit. Nakonec se žaluzie či rolety opět oplachují vlažnou vodou.

Na čištění nikdy nepoužívejte chemické přípravky nebo jiné agresivní prostředky, které by mohly nenávratně narušit povrchovou úpravu zastínění a tím pádem negativně ovlivnit vzhled i funkčnost. Nežádoucí vliv na životnost by rovněž mohly mít tvrdé kartáče, čistící pasty, organická ředidla, abrazivní a adhezivní látky nebo silná rozpouštědla. Na oplachování žaluzií a rolet vodou je vhodná obyčejná zahradní hadice, parní nebo vysokotlaký čistič nastavený na nižší výkon.

Odborná údržba

Jestliže jste u předokenní žaluzie nebo rolety zaznamenali jakoukoliv mechanickou závadu, ať už u pohyblivých součástek, ložisek, vodících lišt nebo motorového ovládání, nesnažte se ji opravit sami. V každém případě se obraťte na výrobce a dodavatele stínící techniky, který vám zajistí odpovídající údržbu na odborné úrovni.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.