Co vidět ve Florencii? Průvodce romantickým městem

Florencie je město, které stálo u zrodu renesance. Najdete tu ale nejen renesanční památky – město doslova žije historií. Ať už vás zajímají umělecká díla, architektura nebo prostě jen chcete nasát romantickou atmosféru Toskánska, přesně sem byste měli zamířit.

Muzea a galerie pro milovníky umění

Ve Florencie se vystavují umělecká díla světového formátu od velikánů jako byl Michelangelo, Leonardo, Botticelli nebo Rafael. Kromě renesančních obrazů a soch si tu ale prohlédnete i středověká, barokní a antická díla. Kam se na ně vydat?

• Galeria Uffizi: nejznámější galerie na světě. Najdete tu obrovskou sbírku uměleckých děl, včetně těch nejznámějších. Lístky kupujte předem na webových stránkách galerie. Venku se stojí několikahodinové fronty, s lístkem koupeným předem je předběhnete. Jestli se chcete podívat i do Galerie Akademie, kupte si jednotnou vstupenku, vyjde vás levněji.

• Galerie Akademie (Galleria dell’Accademia): druhé nejnavštěvovanější muzeem, kde se ukrývá originál Michelangelovy sochy, David.

Piazza del Duomo, srdce města

Na náměstí Piazza del Duomo najdete nejznámější florentské památky – baptisterium sv. Jana Křtitele, dominantu města, katedrálu Santa Maria del Fiore, a zvonici Campanile di Giotto. Jde o středověké a renesanční stavby s krásným exteriérem i interiérem, které rozhodně stojí za to navštívit.

Katedrálu zdobí slavní kopule od Brunelleschiho, která byla postavena bez použití lešení. Baptisterium vás zase ohromí proslulými bronzovými dveřmi Porta del Paradiso. Jestli chcete mít Florencii jako na dlani, vystoupejte si až na vrchol zvonice. Nahoru je to přesně 414 schodů, takže se připravte na pořádné stoupání! Výhled z 84 metrů ale rozhodně stojí za to. Také kopule je otevřená návštěvníkům, na její vrchol vede celkem 463 schodů.

Bývalé sídlo republiky, Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio neboli starý palác najdete na Náměstí signorie. Jedná se o románsko-gotickou stavbu, která byla přebudovaná v renesančním slohu. V opevněném paláci sídlila vláda florentské republiky, dnes slouží jako budova radnice a také jako muzeum a galerie. Zde máte možnost obdivovat díla Rubense, Botticelliho a Tiziana.

Projděte se po Ponte Vecchio

Každý návštěvník Florencie by se měl podle tradice projít po zastřešeném mostě Ponte Vecchio. Klene se přes řeku Arno. Zlatnické obchůdky s dílnami jsou zde prastaré, pochází až z 16. století. Předtím, než se tu usídlili zlatníci, se z toho mostu linul odpudivý zápach – sloužil totiž jako prodejní místo masa a ryb. To už je naštěstí dávno pryč a dnes tu můžete nerušeně obdivovat úchvatné klenoty a poctivou řemeslnou práci.

Na nákupy na tržiště u čuníka

Nedaleko Palazzo Vecchio najdete tržiště Loggia del Mercato Nuovo. Pořídíte zde suvenýry, včetně ikonických florentských slamáků. Na tržišti se nachází také turistická atrakce, fontána se sochou divočáka. Do jeho tlamy se vkládají mince. Když ji vyplivne a mince spadne do kanálu pod ním, do Florencie se zase vrátíte.

Po stopách Medicejských

Medicejští byli významný florentský rod. Tito měšťané se díky umu v oblasti obchodu a bankovnictví stali vládci Florencie, tři z nich také papeži. Patřili mezi významné mecenáše umění. Nakoukněte pod roušku toho, jak žili. Nebo navštivte jejich mauzoleum. A pokud se do Florencie chcete těšit ještě více, podívejte se před odjezdem na televizní seriál Medicejové.

• Bazilika San Lorenzo. Jeden z největších a nejstarších kostelů ve Florencii. Nachází se tu také Medicejská kaple, kde odpočívají příslušníci tohoto rodu a kde si prohlédnete hned několik unikátních uměleckých děl.

• Palác Medici-Riccardi. Renesanční palác s muzeem. V kapli Tří králů se nachází freska Průvod tří králů od Benozza Gozzoliho a další významná umělecká díla.

Další rady a tipy

Důležité je nejen co navštívit, ale ve které roční období Florencii navštívit. V hlavní sezóně, což je léto, musíte počítat s tím, že je Florencie zaplněná turisty. Pokud si chcete detailně prohlédnout všechny památky a nehledat stále volná místa v restauracích a kavárnách, vyberte si termín začátkem jara. Jestliže chcete vidět nejen Florencii, ale procestovat i další kouty Itálie a toi s dětmi, podívejte se na kompletní seznam, co si sbalit na dovolenou s dětmi.

Diskuze je uzavřena.